Жиророзчинні вітаміни: шукаємо в їжі

Всі ми знаємо про необхідність забезпечувати свій організм вітамінами. Справа в тому, що ці речовини не синтезуються в нашому організмі, і їх необхідно отримувати з їжею.

originalВинятками є вітаміни Д (виробляється шкірою під дією ультрафіолету) і К (синтезується бактеріями в нашому кишечнику). Недостача будь-якого з них туту ж відбивається на стані шкіри і загальному самопочутті. Навесні ми відчуваємо слабкість, наша працездатність погіршується. Основна причина — нестача вітамінів через збідніння нашого раціону взимку. Зовсім не обов’язково купувати комплекси полівітамінів за величезні гроші. Досить ввести в свій раціон необхідні продукти.

Всі вітаміни поділяються на дві групи: жиро- і водорозчинні. Перша група нечисленна. До жиророзчинних відносяться вітаміни А, Е, Д, К. Вони засвоюються виключно з жирами.

Вітамін А (ретинол) важливий антиоксидант і стимулятор імунітету. Він необхідний для нормального росту і сутінкового зору (бачення в темряві). Найбільше вітаміну А міститься в печінці тварин, рибі, м’ясі, яєчних жовтках, сметані та молочних вершках. Його попередником є каротин. Його багато в моркві, обліписі, зеленій цибулі, солодкому перці. Ці продукти краще готувати на пару або відварювати, так як вітамін А руйнується при смаженні.

Вітамін Е (алфа-токоферол) основний антиоксидант, впливає на статеві та інші залози, стимулює м’язову діяльність. Найбільше вітаміну Е міститься в рослинних оліях, печінці, яйцях, злаках, бобових, в зеленому листі овочів, шипшини, горобині, обліписі.

Вітамін Д (кальциферол) — регулює обмін кальцію і фосфору. Міститься в молоці, вершковому маслі, риб’ячому жирі, яйцях.

Вітамін К бере участь у процесі згортання крові. Його можна знайти в білокачанній та цвітній капусті, шпинаті, гарбузі, печінці.