Як вибрати офіс для оренди?

При відкритті бізнесу очевидним завданням стає вибір і оренда відповідного офісу для ведення переговорів, прийому замовників і спілкування з підрядниками. З чого почати підбір, які основні моменти?

1 (1)

Перше питання — яку суму максимум ви готові платити за аренду офиса щомісяця. Далі зіставте її з факторами:

 

  • характер діяльності;
  • умови оренди;
  • зручності;
  • конкуренція.

Після обмірковування цих пунктів і треба починати пошуки.

Чим займаєтеся?

Від напрямку діяльності безпосередньо залежить вибір приміщення. Якщо зустрічатися з клієнтами та партнерами ви будете рідко, а співробітників мало або їх немає, офіс можна орендувати поруч з домом. При необхідності частих зустрічей, великого штату співробітників треба подумати про зручне місце.

Якщо фірма надає послуги населенню (бухгалтерські, юридичні), бажано орендувати приміщення в одному з ділових центрів. Логістичній компанії зручніше відшукати недороге приміщення в спальному районі або на околиці, адже їй потрібні великі склади, місця для паркування, приміщення для зберігання обладнання. Туристичні та клінінгові фірми знайдуть багато клієнтів там, де високий пішохідний трафік. Чим би ви не займалися, в будь-якому випадку потрібно подбати про зручну стоянку та наявність зупинок громадського транспорту.

Від характеру діяльності залежить і вибір площі. Одному айтішнику достатньо 5 кв.м. Сервісному центру по ремонту побутової техніки знадобиться в десятки разів більше території, бо часто в одному місці у них і ресепшен для прийому клієнтів, і майстерня. Те ж саме можна сказати й про дизайнерське бюро.

Умови оренди та зручності

Занадто низька ціна повинна насторожити. Відразу уточніть, чи немає додаткових платежів, в договорі має бути зазначено, що названа сума включає власне орендну плату, оплату комуналки. Інакше може трапитися так, що згодом власник вимагатиме оплачувати всі комунальні послуги, охорону. Всі ці пункти потрібно з’ясовувати досконально до укладення договору.

Варто подбати хоча б про мінімум зручностей, якщо в штаті фірми не тільки ви. Санвузол, міні-кухня, гардеробна або шафа дуже бажані. Якщо в кабінеті ніде розігріти їжу, то добре, якщо поруч є їдальня або бюджетне кафе. Якщо офіс в багатоповерховому будинку, ліфт обов’язковий, навіть якщо офіс на 3 поверсі.

Конкуренти

Варто триматися подалі від конкурентів. Наприклад, агентство з продажу квитків або турагентство не варто відкривати поруч з подібними фірмами, бо більшість клієнтів підуть в уже відоме їм місце. Конкуренти можуть відвести собі ваших клієнтів. Щоб заявити про себе, потрібно витратитися на рекламу. У нової фірми повинна бути якась перевага в порівнянні з маститими конкурентами або фішка, яка приваблює увагу, наприклад, більш висока якість, багато пропозицій, індивідуальний підхід.

Документи

Якщо потрібний об’єкт підібраний, і ви вирішили його зняти, вивчіть документи. Власник (або орендар при суборенді) повинен продемонструвати:

 

  • свідоцтво про держреєстрацію права, що показує в чиїй власності знаходиться нерухомість;
  • договір оренди, особливо при знятті приміщення в якості суборендаря. Там повинно бути прописано про допустимість перездачі офісу в оренду;
  • кадастровий і технічний паспорти. Відомості про площу офісу та адреса збігаються з зафіксованими в правовому документі;
  • діючі договори з клінінговими, охоронними підприємствами, операторами, які надають телефонію та інтернет;
  • акт прийому-передачі офісу. Підписується документ за пару днів до переїзду, коли буде підписаний договір.

Копію договору перегляньте уважно і бажано вдома. Дізнайтеся, чи припустимо за договором працювати в приміщенні цілодобово, за яких обставин він може бути розірваний, чи відсутні лазівки, завдяки яким власник зможе виселити вас, не пояснюючи причини. Також в договорі потрібно вказати пункт про продовження оренди.

Після отримання акту-прийому передачі озирніться: стан ремонту, цілісність конструкцій, система водопостачання і каналізації, меблі. Відзначте, що справно працює, а що ні.