Як уникнути подвійних стандартів у вихованні?

Перш за все, слід розібратися, що слід мати на увазі під поняттям подвійного стандарту у вихованні? Це не що інше, як принципово різне трактування і застосування правил і оцінок щодо дій дитини, яке залежить виключно від випадкових факторів, таких як настрій, втома, зубний біль.

Dvoynyie-standartyiПодвійні стандарти у вихованні дітей

Використання подвійних стандартів – це «хвороба» багатьох (як правило, великих) сімей. Частенько батьки можуть, наприклад, дозволяти одній дитині лаятися, а іншу карають за подібне. Чи вважати, що у всіх конфліктах винна старша дитина, так як вона «повинна бути розумнішою». Часто буває, що за різні проступки у мами і тата, дідуся та бабусі абсолютно різні покарання. Тому дитина старається, що б про розбиту вазу першим дізнався батько, адже вона йому все одно не подобалася, а про куріння за гаражами – бабуся, адже «вона добра».

Великою проблемою є подвійні стандарти в розумінні обов’язків батьків і дитини. Наприклад, малюк повинен регулярно наводити порядок в дитячій, а його батьки у своїй кімнаті продовжують розводити «свинарник». Не забувайте, що дитину потрібно виховувати не словами, а власним прикладом, тільки тоді можна досягти потрібного результату.

Різні вимоги до дітей можуть бути обґрунтовані лише значною різницею у віці. Так, наприклад, якщо від дошкільника достатньо вимагати мінімальної самостійності, то підліток вже зобов’язаний допомагати батькам. У всіх інших випадках виховання повинне триматися на «трьох китах»: чіткості, однозначності і справедливості. Дитина повинна чітко розуміти, що правила поширюються на всіх членів сім’ї. Правила повинні бути однозначними, а значить не допускати двозначних або некоректних трактувань. Покарання за порушення встановлених правил має бути справедливим і незмінним. Тільки так ви зможете уникнути подвійних стандартів у вихованні та значно спростити взаємини з власними дітьми.