Як привчити дитину до порядку?

Привчання дитини до порядку заняття важке, але необхідне. У цій справі не варто сподіватися на генетичну пам’ять, адже навіть у самих акуратних і педантичних батьків може вирости справжній нечупара, якщо упустити цю деталь в процесі виховання. Привчати малюка до порядку потрібно з раннього дитинства і починати слід приблизно у віці двох-трьох років.

20130214193213

Дуже важливий власний приклад. Маленькі діти копіюють дії дорослих, і якщо мама з татом самі не відрізняються акуратністю, а в домі панує розгардіяш, навряд чи малюкові прийде в голову думка про необхідність прибирання, а вимоги батьків можуть викликати подив і навіть здатися несправедливими. Сьогодні прибирання квартир займає багато часу у жінки, яка часто змушена поєднувати материнські обов’язки з роботою в офісі. І навіть якщо дитина проявляє зацікавленість в цій справі, батькам часто здається, що краще швидко зробити все самостійно, ніж довіряти якісь справи дитині. Адже за малюком потрібно буде ще й наглядати в процесі, щоб він не поранився чи не зіпсував якусь річ. Це невірна поведінка. Не слід відмовляти дитині, якою би малою вона не була, якщо вона проявила бажання допомогти по господарству. Необхідно подумати, що можна довірити малюкові. Наприклад, можна без проблем доручити дитині протерти пил зі своєї коробки з іграшками чи помити набір іграшкового пластмасового посуду.

Що стосується старших дошкільнят і дітей шкільного віку, то їм можна довірити і більш серйозні доручення. Наприклад, прибирання квартири після ремонту може забрати багато сил у всіх домочадців. Не слід усувати чадо від цього процесу. Якщо дитина самостійно здійснить хоча б частину робіт з прибирання своєї нової, щойно відремонтованої кімнати, вона, цінуючи свою власну працю, буде більш відповідально ставитися до подальшого підтримання порядку. Також не слід забувати і про заохочення. Багато батьків вважають прибирання природним обов’язком всіх членів сім’ї і не вважають за потрібне хвалити і дякувати за надану допомогу.

Якщо малюк не виявляє ніякої зацікавленості до підтримання порядку в домі, можна внести в цей процес ігрові моменти. Дошкільника може зацікавити розповідь, як всі іграшки щовечора відправляються спати в ящик. Дітям старшого віку сподобається змагальний момент, наприклад, хто швидше вимиє свою частину посуду або прибире в своїй кімнаті. Навіть в тому випадку, якщо батьки спроможні і регулярно вдаються до такої послуги, як професійне прибирання будинків, не слід привчати дитину до думки, що це норма життя. Адже звичка наводити порядок і прагнення до чистоти і акуратності може стати в нагоді не тільки в побуті.