Як повинні застосовуватись світловідбиваючі стрічки

ПДР у частині застосування світловідбиваючих елементів учасниками дорожнього руху сумбурні та нелогічні. Для пішоходів прописані флікери або інші світловідбиваючі елементи. Більшість подібних виробів настільки мала розмірами, що навряд чи послужить гарною підказкою водію. Але до закону включили саме їх, головним чином з фінансових міркувань. Коштують такі брелоки копійки, а норма розрахована на мешканців сільської місцевості, де прибутки невеликі. Натомість діє обов’язок «світитися» у темряві вже чотири роки.

За габаритами, що горять, і миготливою аварійкою водієві, що їде, практично неможливо розглянути людей біля машини. Єдина можливість попередити про себе — жилет, що відображає світло. Або будь який інший одяг/аксесуари, на які нашита світловідбиваюча стрічка для одягу.

Кілька гривень чи життя? Наші водії обирають гроші!

Для водіїв, що виходять з машини на узбіччя темної траси, аналогічний обов’язок включили до правил дорожнього руху лише рік тому. І тут уже ніяких флікерів — лише жилет чи куртка. У документі згадано три кольори фонового матеріалу – жовтий, помаранчевий або червоний. Встановлені та вимоги до розташування та кількості світловідбивних смуг: дві горизонтальні навколо торса та дві вертикальні через плечі; лише дві горизонтальні; одна горизонтальна та дві вертикальні.

Втім, на дорозі навряд чи хтось перевірятиме ваш жилет на відповідність стандарту. Головне — одягніть хоч якийсь! Щорічно нехтування цією дрібницею коштує життя кільком десяткам людей. Наприклад, тим, хто на вузькій узбіччі змінює колесо з лівого боку машини.

Експеримент

Жилет або куртку не зайве накинути навіть удень, якщо ви перебуваєте на проїжджій частині дороги в тому місці, де колеги-автомобілісти вас побачити не очікують.

Аварійний жилет — якого кольору він має бути?

Ми рік тому проводили тест, який наочно доводить користь світловідбиваючого одягу. При ідеально чистих галогенних фарах непоганого рівня людину без жилета видно на дорозі на відстані 58 м. При цьому середня зупинка автомобіля з дозволених за містом 90 км/год становить 61–65 м: трагедія неминуча! Навіть трохи запилена оптика зменшує цю і без того невелику відстань, а з брудними фарами (на жаль, це норма для нашого зимового сезону) дистанція розпізнавання падає нижче 40 м.

З жилетом – зовсім інша справа! Навіть брудні фари здатні висвітлити яскраві смуги на одязі пішохода ще за 150 м. На такій відстані встигнете зупинитися з будь-якої швидкості, на якій може їхати адекватна людина у темряві. А з абсолютно прозорою оптикою дистанція зростає до 250 м-коду.

Яскрава накидка робить людину помітнішою навіть вдень! Звичайно, ми не закликаємо ходити у жилеті сумнівної дизайнерської цінності постійно. Але іноді одягти його варто і в тих ситуаціях, коли вам здається, що ніякої небезпеки не може бути.

Невеликі флікери на рюкзак, рукав та інші елементи одягу дешеві, але не завжди добре помітні. Але так куди краще, ніж взагалі без аксесуарів, що світяться.

То скільки ж коштує життя?

Практично у всіх європейських країнах норму про жилет для водіїв уже запроваджено. Причому в деяких більше десяти років тому. У якихось країнах навіть вимагають мати в машині стільки жилетів, скільки місць у салоні. Це пов’язано з тим, що при поломці на автомагістралі всі пасажири мають залишити автомобіль. А поза ним можна перебувати лише в яскравій накидці.

Як це нерідко буває, корисна вимога обивателі відразу втопили в бруді. Мовляв, вигадали нову витрату для автомобілістів. А чи так вона велика? Коштує обов’язковий елемент одягу недорого. Невже ви цінуєте своє життя дешевше?

Одним із основних пунктів програми стала пропаганда носіння жилетів.

До того ж, багатьом водіям витрачатися зовсім не доведеться. Варто лише заглянути в «набір автомобіліста» з тросом, аптечкою та знаком аварійної зупинки, який у більшості автовласників роками лежить у багажнику, нерозкритим з моменту покупки машини в салоні. Швидше за все, до нього входить і світловідбивний жилет.

А ось штрафу за ненадіту накидку поки що не передбачено — ні за відсутність спецодягу в машині, ні за вихід на узбіччя без нього. Втім, у разі аварії інспектор може скласти протокол за статтею.