Як побороти сором’язливість?

Сором’язливість у якійсь мірі властива кожній людині. Однак надмірна сором’язливість, боязкість і невпевненість в собі може бути виправдана в дитячому або підлітковому віці. Доросла людина, навпаки, повинна прагнути володіти такими якостями, як товариськість, активність і вміння досягти бажаного.

У яких сферах життя сором’язливість заважає найбільше?

kak-poborot-zastenchivost1

• Міжособистісні стосунки

Невміння сказати «ні», настояти на своєму — все це може привести до того, що родичі, знайомі і малознайомі люди будуть без кінця експлуатувати занадто сором’язливу і невпевнену в собі людини.

• Робота і кар’єра

Страждаючи надмірною сором’язливістю люди нечасто досягають кар’єрних «висот». Зазвичай через відсутність завзятості і наполегливості вони так і залишаються на «непомітних» середніх позиціях в робочому колективі. Крім того, навряд чи будь-якого керівника організації влаштує працівник, який уникає публічних виступів і полохливий перед незнайомими людьми.

Як перемогти хворобливу сором’язливість?

• Не боятися йти на контакт з незнайомими людьми. На вулиці можна звернутися до незнайомця з будь-яким питанням або проханням; в гостях проявити ініціативу в розмові та розширити коло спілкування. Чим частіше сором’язлива людина перша буде йде на контакт, спілкуватися з малознайомими людьми, тим легше їй буде в подальшому подолати свій страх і ніяковість.

• Не боятися виступати перед аудиторією. Щоб стати впевненішими в собі сором’язливим людям психологи рекомендують навчитися вести монолог перед великим скупченням людей. Така багаторазово «посилена» стресова ситуація допоможе сором’язливій людині відчути свій внутрішній потенціал і побороти непотрібні страхи. Для того, щоб виступ пройшов успішно, попередньо треба відрепетирувати свій монолог вдома перед дзеркалом. Такий спосіб допоможе побачити недоліки в мові і вчасно внести потрібні корективи.

• Бути цікавим співрозмовником. Щоб уникати незручних пауз в спілкуванні з людьми потрібно, по-перше, вміти підтримати будь-яку тему, по-друге, самому бути здатним направити співрозмовника в потрібне русло. Для виконання цих рекомендацій, природно, потрібно бути в курсі різних подій в країні і у світі, знати і вміти розповідати цікаво для оточуючих.

Головне пам’ятати, що з сором’язливістю можна і потрібно боротися, розвиваючи в собі впевненість, цілеспрямованість і відкритість в спілкуванні.