Як не допустити помилки у вихованні дітей?

Всі батьки час від часу роблять помилки у вихованні. Це факт, з яким доводиться миритися. Слід лише намагатися, щоб ці помилки не спричинили серйозних проблем у розвитку особистості дитини і не завдали їй психологічної травми.Чого слід всіма силами уникати батькам у спілкуванні зі своєю дитиною? І які моменти вимагають до себе особливо уважного ставлення?

Без названия (16)Одна з головних помилок – це нездатність батьків побудувати добрі стосунки з дитиною. Жорсткі вимоги, надмірна дратівливість і строгість, постійна розмова з дитиною в підвищеному тоні – серйозний виховний промах. Така поведінка батьків позбавляє дітей доброти і розуміння, які їм так необхідні. Палична дисципліна гальмує творчий розвиток дитини і не дає розкритися її таланту.

Батьки нерідко бувають надмірно суворі через те, що нездатні зрозуміти вікові психологічні особливості дитини, її фізіологію. Далеко не завжди її поведінку слід вважати проявом впертості. Можливо, дитина просто втомилася, її нервова система потребує відпочинку. Тому якщо малюк завередував, не кричіть на нього, краще спробуйте відволікти його чимось. Головне в цій ситуації – не піддаватися роздратуванню і не йти на конфлікт. Ведіть себе спокійно і доброзичливо. Цим ви не лише уникнете сварку, але й подасте дитині приклад того, як слід себе вести в подібних випадках. Сила батьківського прикладу – досить дієвий педагогічний прийом. У деяких сім’ях дітям взагалі не читають нотацій і, тим не менш, без особливих труднощів домагаються хороших результатів у вихованні. Якщо дитина з малих років бачить перед собою правильну модель поведінки, то потреби в настановах може і не виникнути.

Виховуючи свою дитину, треба обов’язково брати до уваги загальну атмосферу, що панує у вашій родині. Якщо батьки постійно сваряться, то навряд чи дитина навчиться розумінню і співчуттю. І навпаки, якщо в сім’ї панує психологічний комфорт і взаєморозуміння, то у дитини значно більше шансів навчитися правильно себе вести і вирости гармонійною особистістю.

Дуже важко діти сприймають такий серйозний пробіл у вихованні, як відсутність моральних норм. Дитина з малих років прагне сформувати уявлення про добро і зло і керуватися цими уявленнями у своїх вчинках. Тому важливо звертати увагу на те, які фільми і книги оточують дитину. Жорстокі сцени, побачені в кіно, певним чином відбиваються на її особистості і можуть сформувати тягу до насильства в реальному житті.

Головний принцип правильного виховання – відсутність крайнощів. Завжди варто прагнути до того, щоб знайти золоту середину. Тому вседозволеність так само негативно позначається на психічному розвитку дитини, як і надмірна жорсткість. Батькам необхідно чітко окреслити межі поведінки, які дитина не має переходити за будь-яких обставин, в іншому випадку їм доведеться зіткнутися з серйозними проблемами у формуванні її особистості.

Що цікаво, діти часто влаштовують своїм батькам своєрідні випробування, «перевірки на міцність». Батьки повинні навчитися розпізнавати такі «тести» і реагувати на них спокійно, впевнено, дотримуючись основних принципів виховання. При цьому слід дати дитині відчути, що батьки люблять і приймають її, незважаючи на негативне ставлення до її поведінки.