Як лікувати атопічний дерматит?

Атопічний дерматит – поширене імунно-алергічне захворювання шкіри, основними проявами котрого є еритематозно-ліхеноїдні висипання (запалені ділянки епідермісу, що супроводжуються сильним свербежем). Схильність до атопії – спадкове явище, тож якщо принаймні у одного із батьків спостерігаються ознаки гіперчутливості до будь-яких алергенів, у 40% випадків на атопічну екзему страждатиме і дитина. Атопічний дерматит характеризується циклічним перебігом: періоди загострення чергуються із періодами ремісії. Часто діти із таким діагнозом потерпають і від інших алергічних проявів – алергійні кон’юнктивіти, риніти, харчові алергії, поліноз тощо.

Вилікувати атопічну екзему неможливо, однак послабити її прояви, скоротити тривалість періодів загострення й продовжити періоди ремісії цілком реально. Як розпізнати перші симптоми недуги та як її лікувати – далі у матеріалі.

Атопічний дерматит: основні симптоми та фактори загострення

Клінічні прояви цієї генетичної недуги різняться, залежно від вікової фази перебігу. Загалом, виокремлюють три форми атопічної екземи:

  • Малюкова – фаза, яка триває у віці від 2 місяців до 2 років. Висипання локалізуються переважно на обличчі (щоки, надбрівні дуги), можуть з’являтися на сідницях, шиї та шкірі голови.
  • Дитяча фаза настає у 3-річному віці і триває до 7 років. У цей час відбувається зміна локалізації та характеру висипань. Запалення з’являються переважно на ліктях, колінах та зап’ястках. Вони мають вигляд почервонінь, які супроводжуються сильним свербежем і лущенням шкіри.
  • Підліткова стадія: висипання локалізуються на ліктях, колінах, зап’ястках, додатково з’являються дифузійні ураження шиї. Шкіра на перелічених ділянках стає грубішою та сухою.

Для шкіри, схильної до атопії, характерні такі симптоми:

  • почервоніння ділянок шкіри на обличчі, шиї та кінцівках, що супроводжується сильним свербежем
  • поява гнійничкових висипань, діатезу
  • тріщини на уражених ділянках шкіри

Імпульсом для рецидиву атопічної екземи можуть бути такі фактори, як зниження імунітету, стрес, фізичні активності, які супроводжуються сильним потовиділенням, а також сезонні зміни. Окрім цього, до переліку провокаторів загострення вчені додали гіпералергічні продукти харчування, хімічні засоби, тютюновий дим та деякі лікарські препарати, які можуть впливати на зниження імунітету.

Цікавий факт: результати дослідження, проведеного у США, Італії та Японії, показали, що наявність у домі собаки знижує ризик загострення атопії у дітей приблизно на 25%. При контакті з твариною, дитячий організм поступово виробляє імунітет до бактерій, що надалі підвищує його здатність протистояти інфекціям.

Як лікувати атопічний дерматит

Схема лікування при такому діагнозі поєднує, зазвичай, два основних препарати із різною дією. У складних випадках схему доповнюють антигістамінними, імуностимулюючими медикаментами та антибіотиками.

Кортикостероїдні препарати

Для полегшення симптомів хвороби у стадії рецидиву дерматологи призначають кортикостероїдні або гормональні препарати. Вони мають протизапальну та заспокійливу дію, тож сприяють досить швидкому загоєнню уражених ділянок шкіри.

Емоленти

Дію кортикостероїдів доповнюють емоленти – пом’якшувальні креми, лосьйони та емульсії, основне завдання котрих – зволожити та заспокоїти запалену шкіру. Ці засоби можуть бути як складовою комплексного лікування атопічного дерматиту, так і застосовуватись окремо для повсякденного догляду за сухою та чутливою шкірою.

Антибіотики при атопії призначають у крайньому разі, якщо до ран потрапила інфекція. Антигістамінні та заспокійливі препарати застосовують як допоміжну терапію для покращення сну.