Хто живе у нас в кишечнику?

Спочатку визначимося з поняттям «мікрофлора», яке стало дуже популярним останнім часом. Рекламісти та маркетологи навперебій пропонують нам покращити цю мікрофлору, пропонуючи різні чудодійні препарати, які поліпшать все — починаючи від запорів і здуття кишечника, закінчуючи зміцненням імунітету так, що нас не братиме ніяка застуда.

f71f01f59f8c3aeb58850771b879f6aa.jpg.1200x818Терміном «мікрофлора» прийнято називати всі мікроорганізми, що живуть в симбіозі з людиною. Вираз «в симбіозі» означає, що мова йде про корисні мікроби, які живуть з нами постійно. Шкідливі мікроби до нашої мікрофлори не належать і з ними ми повинні боротися, намагаючись вигнати з нашого організму. Інша назва мікрофлори — «мікробіота» — вона останнім часом зустрічається все частіше, але означає сукупність тих же мікробів. Справа в тому, що слово «флора» означає рослини. Через те, що раніше бактерій відносили до рослин, тільки маленьких, їм і дали назву мікрофлора. Коли ж з’ясувалося, що бактерії становлять окреме царство, то підібрали їм новий термін «мікробіота», який останнім часом все активніше входить в наше життя.

У цій статті ми не будемо говорити про мікрофлору шкіри, піхви, порожнини рота і т.д., а обмежимося описом живих організмів, що населяють наш кишечник. Я розповім, яку роль вони виконують, і як ми можемо подбати про своїх постояльців, яких насправді, набагато більше, ніж ви можете собі уявити. Наприклад, вчені встановили, що наш кишечник містить порядку 40 000 000 000 (сорок трильйонів) мікробів, що більше кількості всіх клітин людини. Іншими словами, чужих клітин в нашому тілі більше, ніж своїх! У нашому кишечнику може жити кілька сотень різних видів мікроорганізмів: бактерій, грибів, найпростіших і вірусів, але зазвичай у людини живуть 30-40 звичних їй видів бактерій і грибів, з якими організм навчився жити в мирі та злагоді.
Тепер давайте обговоримо, що нам робити «з цим багатством», і як до нього ставитися. По-перше, потрібно розуміти, що мікрофлора кишечника по-різному представлена в травному тракті. У роті мікробів багато, бо вони надходять сюди із зовнішнього середовища, а багато хто потім поселяється надовго. У шлунку чисельність мікроорганізмів різко падає через соляну кислоту, яка вбиває більшість наших гостей. У тонкому кишечнику середовище майже стерильне, а ось в товстому кишечнику їх мільярди і трильйони.

Тепер давайте з’ясуємо, яку користь можуть принести всі ці істоти, що живуть усередині нас. Бактерії кишечника здатні перетравлювати складні вуглеводи та інші поживні речовини, які не змогла переробити травна система людини. З цих залишків нашої їжі корисні мікроби виробляють вітаміни і жирні кислоти, що пригнічують ріст ракових клітин. Біфідо- і лактобактерії пригнічують ріст і розвиток шкідливих (патогенних) мікроорганізмів, які можуть потрапити до нас з їжею. Наша природна мікрофлора також бере участь в утилізації білків і жовчних пігментів і пригнічує розмноження патогенних грибів, які можуть оселитися в товстій кишці після прийому антибіотиків, детальніше можете дізнатися на [enterol.ua].

Виникає питання: а чи потрібно нам щось робити, для поліпшення своєї мікрофлори? Чи треба нам приймати пробіотики і пребіотики, або ж достатньо пити на ніч кефір або кисле молоко? Відповіді на ці питання не такі прості, як здаються, і хоча корисну дію кисломолочних продуктів на здоров’я людини вперше було науково доведено більше 150 років тому, але ось якими бактеріями і в якій кількості потрібно заселяти наш кишечник (і чи потрібно це робити взагалі) — в цьому питанні поки ясності у вчених немає.