Хто такий перфекціоніст простими словами?

Перфекціоніст — людина, яка все і завжди намагається робити найкращим чином. Такі люди прагнуть до досконалості, а їх особисті стандарти набагато вищі, ніж у більшості людей. Вони прагнуть до ідеалу і досить часто досягають вищої якості у всьому. Бути перфекціоністом — це не добре і не погано. Головне не гнобити себе за неідеально виконану роботу, не боятися пробувати робити щось вперше і заохочувати свою внутрішню дитину за досягнення хороших результатів.

perfekcionizmusРізновиди

Психологи стверджують, що перфекціонізм може бути адресованим собі, іншим або світу. Також часом перфекціонізм нав’язується суспільством. У першому випадку людина сама встановлює для себе стандарти, сам себе критикує, контролює і оцінює. У другому випадку людина очікує подібної поведінки від свого оточення. Також є люди, які бажають жити в ідеальному світі, відчуваючи складнощі у моменти зіткнення з його недосконалістю. Якщо ж перфекціонізм нав’язаний суспільством, людина страждає від того, що не може відповідати тій планці, яку перед нею ставить соціум. Буває здоровий і патологічний перфекціонізм. Здоровий перфекціонізм змушує людину розвиватися, працювати над собою і прагнути до кращих результатів. Однак страх невдачі, занижена самооцінка і невміння оцінити себе з боку — це вже початок патології. В цьому випадку слід звернутися до психолога, щоб уникнути плачевних наслідків.

Прокрастинація

Досить часто перфекціонізм призводить до такого явища, як прокрастинація. У цьому випадку людина відкладає справи «на потім» ТА ігнорує необхідність здійснення тих чи інших дій, оскільки невпевнена в тому, що зможе ідеально впоратися з поставленим перед нею завданням. Подібна поведінка може перешкодити отримає якісну освіту, побудувати кар’єру і налагодити відносини з сім’єю. Адже замість того, що б діяти, людина завмирає в страху, боячись зробити помилку, обдурити свої або чужі очікування.

Що робити?

Для того, що б перфекціонізм не заважав жити, слід дотримуватися деяких правил. По-перше, ставити перед собою адекватний обсяг завдань і не боятися делегувати свої обов’язки. Також важливо визнати своє право на помилку. Не бійтеся недосконалості, а також розділяйте глобальні завдання від дрібниць.