Харчова залежність

В останні півстоліття вперше за багато тисячоліть своєї історії людське суспільство живе в умовах відносного загального і постійного харчового достатку.

2811_380З одного боку, не можна не порадіти такому прогресу, але з іншого боку, це викликало цілий ряд раніше не існували соціальних і медичних проблем. Серед них — харчова залежність і тісно пов’язана з нею надлишкова вага. Досить зайти на будь-який жіночий форум, щоб переконатися в поширеності цього явища.

Харчова залежність — це таке порушення харчової поведінки, при якому людина їсть не для того, щоб насититися, а щоб заглушити негативні емоції — страх, роздратування, смуток, розчарування, або ж для того, щоб просто зайняти себе чимось, коли нудно. Переїдання при цьому — тільки вершина айсберга, корінь проблеми криється в невмінні задовольнити свої емоційні потреби конструктивними способами. Як і при будь-яких інших залежностях, задоволення, яке отримується в процесі їжі, всього лише заповнює порожнечу в душі.

До такої поведінки багатьох з нас привчають з дитинства. Замість того щоб поспівчувати дитині, підтримати і допомогти розібратися з важкою ситуацією, батьки часто вважають за краще нагодувати дитину ласощами, мультиками або яскравою іграшкою — чим завгодно, аби тільки дитина хникала і не вередувала. Так ми звикаємо уникати душевного дискомфорту і йти від складних проблем, перемикаючи увагу на що-небудь більш приємне. Для деяких цим «більш приємним» стає їжа, яка з плином часу займає непомірно важливе місце в житті.

Надмірна вага не завжди обов’язково пов’язана із харчовою залежністю. Іноді вона свідчить про порушений обмін речовин, або ж з’являється через наше невміння скласти правильний раціон харчування.

При харчової залежності катувати себе голодуванням — досить безглузде заняття, по-перше, тому що все одно зірветеся, неконтрольованість харчової поведінки — одна з характерних ознак даного розладу, а по-друге, це дуже поверхневий підхід.

Слід усунути корінь проблеми. Якщо ви вважаєте, що у вас харчова залежність, подумайте про те, що саме ви заїдає. Якщо всього лише нудьгу, то очевидно, варто спробувати зробити своє дозвілля більш цікавим та насиченим. Якщо заїдає негативні емоції, зрозумійте насамперед, що відчувати їх це нормально, це природна функціональна частина вашої особистості, а не потворність і не патологія, яких слід соромитися і уникати за будь-яку ціну. Прийміть свої почуття і не соромтеся виявляти їх. Вчіться відкрито дивитися в обличчя тих проблем і завдань, які ставить перед вами життя, замість того щоб відвертатися і тікати від них.