Втрата слуху: основні причини

Згідно з даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, більше 5% населення світу страждає від тяжкої втрати слуху. Медики впевнені: це число буде тільки рости — в першу чергу через урбанізацію, адже у великих містах ми постійно стикаємося з гучним транспортом і технікою.

poterya-slukha-v-molodosti-prichiny-i-resheniyaНа щастя, сучасна людина в разі зниження гостроти слуху може скористатися спеціальними апаратами. Кому насправді потрібні слухові апарати, як виглядають сучасні девайси для поліпшення слуху і чи можемо ми зберегти його?

Чому люди втрачають слух?

Порушення слуху може бути викликано різними факторами. Є причини, на які вплинути не можна. Існує генетична схильність до приглухуватості, при якій у людини набагато більше шансів протягом життя втратити слух. Різні родові захворювання, пов’язані з мутацією генів (синдроми Альпорта і Ушера), мають в числі проявів зниження або повну втрату слуху.

Буває також вроджена приглухуватість (її пов’язують з ускладненнями під час вагітності та пологів) і стареча. Існує ймовірність повної або часткової втрати слуху після перенесених нейроінфекцій (наприклад, менінгіту та енцефаліту) і вживання медичних препаратів з доведеним ототоксичною дією (які негативно впливають на слух і роботу вестибулярного апарату).

Але є і керовані фактори (ті, яких можна уникати). До них можна віднести дуже гучні концерти, галасливі приміщення, постійне використання навушників-«затичок». Будь-яке понаднормове навантаження на вуха може спричинити акустичні травми.

Як саме все це впливає на слух? Коли ми слухаємо щось гучне, та ще й у вакуумних пристроях, звукова хвиля пошкоджує вушні сенсори — волоскові клітини. Їх в буквальному сенсі прибиває звуком, через що чутливість знижується. У разі повного пошкодження настає глухота.

Якщо хтось із родичів погано чує, мене спіткає та ж доля?

Все дуже індивідуально. Якщо у родича захворювання спадкове, то ймовірність, що ви носій тих же генів і перебуваєте в зоні ризику, велика. Однак зіткнутися з втратою слуху можуть і ті, чиї батьки абсолютно здорові.

Проблема зниження слуху має вікові рамки?

Те, що зниження слуху — стареча хвороба, міф. На прийом до лікарів зі скаргами приходять і діти, і підлітки.