Вода для новонароджених: показання, протипоказання і поради молодим матусям

Вода — це життя. З цим твердженням знайомий кожен з нас. Тому зовсім не дивно, коли молоді матусі задаються питанням: «Чи варто поїти новонародженого малюка водою?». У цьому питанні думки медиків, батьків і вихователів розходяться. Однак у цій статті ми спробуємо внести ясність з цього приводу.

ukropnaya-woda-dlia-mladencovОзнаки зневоднення

Як би там не було, існують єдині ознаки зневоднення у новонародженого. До них відноситься: млявість малюка, сухість його слизових оболонок, в тому числі в роті, статевих органах. При нестачі води в організмі, спостерігається так званий симптом сухих пелюшок, коли кількість сечовипускань становить менше 6 разів на добу. При цьому сеча має соковитий або темно-жовтий колір і різкий запах. При виявленні таких симптомів слід збільшити частоту прикладання до грудей.

Чи можна давати воду дитині при грудному/змішаному/штучному вигодовуванні?

Вода новонародженим не потрібна. У цьому сходяться не лише вітчизняні медичні фахівці, а й ВООЗ. На це є такі причини. По-перше, зниження ваги у немовлят. Вода заповнює шлунок малюка. Його мозок реагує на неї як на молоко, тобто їжу. В результаті чого спостерігається зниження ваги, оскільки дитина перестає вимагати їжу — молоко з тією ж частотою, що і раніше.

По-друге, це зниження лактації, як наслідок попереднього пункту. Зниження частоти прикладання і споживання молока матері в цілому призводить до зниження виділення молока. Знижується і гормон пролактин, який дуже важливий для матері.

По-третє, при допоюванні є ризик дисбактеріозу кишечника. Справа в тому, що тільки молоко матері несе в собі позитивну мікрофлору, необхідну для утворення власної мікрофлори в кишечнику малюка. Вода не має потрібних бактерій, більш того, вона не може бути стерильною. Слід зазначити, що при змішаному і штучному вигодовуванні допоювати теж не потрібно. Малюк і так отримує певну кількість води разом з дитячим харчуванням. Що ж робити? Лікарі рекомендують збільшувати частоту прикладання до грудей, а також самій матері обов’язково стежити за водним балансом, споживаючи норму воду для годуючих мам. При виявленні симптомів зневоднення, краще звернутися до педіатра.