Вісімнадцятий тиждень вагітності: відчуття та ознаки

Малюк росте і все більше заповнює порожнину матки. Його кістки розвиваються і стають сильнішими. Змінюється обличчя, з’являються тонкі вії і брови. Дитина вже унікальна і особлива, і на її крихітних пальчиках рук і ніг з’являються тонкі відбитки пальців. У дівчаток продовжують розвиватися яєчники. Дитина вже досить сильна, тому її удари руками і ногами стають все більш помітними. Малюк інтенсивно позіхає і часто гикає. Він вже виріс до 16-20 см в довжину і важить близько 180-220 г.

18-nedelja-beremennosti-2Змінюється зростаючий матусин живіт, а з ним і зовнішній вигляд пупка. Це нормальне явище під час вагітності і не варто хвилюватися, пупок після пологів прийме колишню форму. На цьому тижні може інтенсивно проявитися пігментація (зміни кольору) шкіри. На жаль, досить часто це проявляється на обличчі. Але не варто сильно засмучуватися, ці пігментації зникають протягом декількох місяців після пологів. Так само можна помітити, що при більш низьких температурах з’являються синці на ногах, іноді на руках – це відбувається через підвищення секреції естрогенів під час вагітності. Всі ці зміни нешкідливі і зникають після пологів.

На цьому тижні вже можна відчути рухи дитини, але це трапляється не у всіх матусь. Не потрібно засмучуватися, більшість жінок відчувають ворушіння плода тільки після 20 тижня вагітності. Обмін речовин в організмі жінки прискорюється, у результаті чого відчуття голоду може бути більш частим.

Особливу увагу варто приділити контролю кров’яного тиску. Якщо є можливість можна робити це в домашніх умовах і не рідше ніж раз на тиждень. Якщо результат виявиться занадто високим або дуже низьким, потрібно терміново звернутися до лікаря.

При проведенні ультразвукового обстеження лікар, можливо, скористається не тільки брюшним зондом, щоб оцінити розвиток плода, плаценти і кількість навколоплідних вод, але також і вагінальним датчиком, що дасть більш точну картину розвитку плода, а також стану матки і яєчників. Крім цього лікар проведе ручне обстеження і ряд аналізів.

Зараз і надалі варто уникати тривалого перебування в одному положенні (сидячи або стоячи). Це сприяє застою венозної крові і може призвести до утворення набряків. Потрібно обережно змінювати положення тіла, особливо повільно вставати, тому що різкі рухи сприяють швидкому зростанню і різкому падінню тиску. Це може привести до запаморочення, потемніння в очах, а в крайніх випадках навіть до непритомності.

Якщо з’явилися набряки на ногах, то потрібно носити зручне взуття. Також можуть допомогти спеціальні ортопедичні устілки для коригування центру тяжіння. А під час відпочинку краще злегка підняти ноги. Це допоможе запобігти утворенню набряків і зменшити вени.

При болях у животі пов’язаних з розтягуванням матки допомагають спазмолітичні препарати або препарати з магнієм. У разі геморою, можна сміливо використовувати відповідні ректальні свічки або крем. На щастя, з розвитком вагітності ризик для дитини від прийняття медикаментозних препаратів стає все меншим.

Прийшов час використовувати м’яку косметику і пральний порошок. Вагітність, на жаль, час, коли тіло стає дуже чутливим до всіляких алергічних реакцій. Навіть ті продукти, які жінка використовувала до вагітності, можуть викликати висип або інші зміни на шкірі.