Відповіді педіатра, як правильно доглядати малюка в 1-й рік життя

Як часто потрібно купати дитину? Як витирати шкіру та уникнути попрілостей? Як підмивати дитину? Чи потрібно чистити очі, вуха та ніс? Скільки разів на день треба гуляти? Який режим сну правильний?

Найпопулярніші питання молодих батьків щодо догляду за дитиною в перший рік життя ми поставили лікарю-педіатру.

Купання дитини

Як правило, купання дитини ділиться на 2 типи: гігієнічне та загартовуюче.

Вважається, що до 6 місяців потрібно купати дитину щодня, але з використанням миючих засобів – не частіше ніж 1 раз на 7-10 днів. Часте застосування пінок, мила та інших засобів дитячої гігієни призводить до руйнування захисного ліпідного шару на шкірі; вона пересихає і стоншується, що призводить до розвитку алергічних висипань та легкого травмування.

Купуйте дитину у приміщенні з температурою повітря 21-24С, оптимальна температура води для купання новонародженого – 37-37,5С. Рівень води повинен бути по стегно немовляти, це приблизно 5 см. Дозволено використовувати губку, щоб поливати водою животик і не дати дитині замерзнути.

До 6 місяців купайте малюка за температури 36,6-37С, з 6 до 12 місяців — за 36,5-36С.

Тривалість прийняття ванни: до 12 місяців – 5-10 хвилин, з 12 місяців до 2 років – 8-10 хвилин, після 2 років – 10-15 хвилин.

Враховуйте, що ванна різних дітей діє по-різному. Одних вона розслаблює, отже, приймати її треба перед сном. Інших може збуджувати, і тоді прийняття ванни слід перенести на обід.

Для купання необхідно використовувати сучасні м’які миючі засоби з нейтральним або злегка кислим PH зі зволожуючим компонентом.

Догляд за шкірою після купання

Після ванни шкіру дитини необхідно акуратно промокнути і в жодному разі не розтирати. Якщо шкіра у малюка суха, змастіть її кремом (детальніше тут: exo.in.ua), а якщо вологість підвищена, використовуйте присипку. Але пам’ятайте, що при використанні присипки утворюються грудочки, які можуть поранити ніжну шкіру дитини.

Щоб уникнути попрілостей, міняйте підгузки якнайчастіше після сечовипускання і обов’язково після акту дефекації. Якщо вчасно змінити підгузник у вас немає можливості (наприклад, ви гуляєте), використовуйте засоби для шкіри під підгузник — вони створять захисний шар і запобігають попрілості.

Догляд за пупковою ранкою

  • Наберіть у піпетку розчин перекису водню 3%
  • Капніть кілька крапель у пупкову ранку
  • Зайвий розчин промокніть стерильним марлевим тампоном
  • Двома пальцями руки розсуньте краї пупка малюка (дуже ніжно)
  • Ватною паличкою, змоченою в розчині перекису водню, акуратно очистіть пупкову ранку від корочок, що утворилися.
  • Промокніть область пупка стерильним марлевим тампоном і дайте ранці просохнути
  • Капніть кілька крапель зеленки або хлорофіліпту з піпетки всередину пупка (навколишня шкіра повинна бути не зачеплена)

Важливо! Перед проведенням процедури необхідно ретельно вимити руки та дотримуватися стерильності.

Підмивання дитини

Підмивати дитину потрібно за потребою, але найчастіше необхідно після акту дефекації.

Зверніть увагу: при підмиванні дівчинки є одна особливість: дитина повинна розташовуватися на руці у мами або тата животиком вгору.

Догляд за очима, носом та вухами

Очі промиваються ватним диском, змоченим чистою водою; Для кожного ока використовуйте окремий диск, акуратно очищаючи його від зовнішнього краю до внутрішнього.

Носик слід чистити щоранку, а також при сопіння (особливо якщо в приміщенні дуже сухе повітря). Найкраще чистити носик ватним джгутиком, змоченим персиковою олією.

Вушка у дітей чистять тільки зовні і лише після купання чи потрапляння до нього молока.