Відновлення долара буде недовгим

Долар дещо відновив свої позиції в п’ятницю, після того як була опублікована друга оцінка темпів зростання ВВП. На основі більш повних даних виявилося, що зростання економіки США в 1 кварталі склав 1.2%, а не 0.7%, як повідомлялося раніше. Перегляд дозволить FOMC відчувати себе на засіданні 8 червня більше впевнено. Опублікований в середу протокол засідання від 3 травня і подальші коментарі ряду членів Комітету покликані закріпити позитивний настрій на ринках, які вважають підвищення ставки на найближчому засіданні справою практично вирішеною.

961810_originalПитання на даний момент лише в уповільненні темпів зростання інфляції, однак Комітет, зважаючи на все, просто буде змушений закрити очі на цю проблему і підняти ставку, оскільки інше рішення здатне викликати паніку на фінансових ринках і привести до непередбачуваних наслідків. Що стосується податкової реформи, то план Трампа по ліквідації протягом 10 років бюджетного дефіциту піддається тотальній критиці. Саме тому найближчий курс доллара к рублю буде досить хитким.

Найбільші банки, такі як Goldman Sachs і JPMorgan, опублікували розлогі релізи, в яких на основі власних розрахунків показують, що балансування доходів і витрат американського уряду можлива лише при виконанні двох умов — щорічного зростання ВВП на 3% протягом найближчих 10 років з одночасним скорочення витрат бюджету на 4 трлн, і з приводу можливості виконання цих умов відомо тільки одне — вони ніколи не траплялися раніше.

Міністр фінансів США Мнучін заявляв в травні, що мета досягти економічного зростання на 3% в рік здійсненна в «разі здійснення історичних реформ в сфері оподаткування та регулювання». Іншими словами — Конгрес повинен прийняти всі вимоги адміністрації і схвалити реформи, а адміністрація в свою чергу покаже, як реалізувати цей план. Тут для ринків — повна неясність. Як відомо, бюджетний комітет Конгресу (CBO) має власний погляд на бюджетні перспективи, і його розрахунки базуються не на 3% зростання економіки в рік, а на 4% в номінальному вираженні, тобто без поправки на інфляцію.

Відповідно, зведення бюджету до нуля при зростанні 3% тим більше неможливо, якщо тільки адміністрація Трампа не має наміру реалізувати щось зовсім неймовірне. Не встигли ми припустити, що Трампу потрібно вирішити ряд найважливіших питань вже влітку, не чекаючи осені, як буквально на наступний день Стівен Мнучін закликав Конгрес підняти стелю держборгу ще до відходу на літні канікули. Ця поспішність зовсім зрозуміла, оскільки внутрішніх ресурсів у адміністрації для підтримки поточної діяльності не так багато.

Як заявляв днем раніше директор адміністративно-бюджетного управління Білого дому Мік Малвані, «податкова виручка надходить в даний час трохи повільніше, ніж очікувалося», тобто можливості адміністрації утриматися на плаву після того, як в березні був вичерпаний ліміт за держборгом, практично вичерпані. Динаміка по корпоративним прибуткам, судячи з даних зі звіту щодо зростання ВВП, дійсно негативна. Корпоративна прибуток знизився на 1,9 відсотка в першому кварталі 2017 роки після збільшення 0,5 відсотка кварталом раніше.