Вибираємо правильні п’яльці

П’яльці є досить зручним, а часто необхідним інструментом вишивальниці. Назва походить від старовинного слова п’яло — спеціальна рамка для розтягування шкіри. Сучасні п’яльці виконують ті ж завдання, але стали більш зручними та придатними для сучасних технік і матеріалів.

Vidy-pialtcev-dlia-vyshivaniia-1У продажу зараз є багатющий асортимент самих різних п’яльців. Розберемося, які ж пяльца для вышивки потрібні вам:

 

  •  Універсальні круглі п’яльці. Їх знають всі. Вони підходять практично для будь-якого виду вишивки. Складаються ці п’яльці з двох обручів різного розміру. На менший укладають полотно, поверх накладають більший обруч і фіксують. Роблять їх з пластику і дерева. Оснащують гвинтовим затискачем на великому обручі, який і фіксує полотно. Такі п’яльці легкі, мобільні, прості у використанні, заломи від них легко розгладжуються. Дерев’яні ще і дуже довговічні. З мінусів я б назвала недосконалу натяжку, тканина час від часу провисає, і гвинт необхідно підкручувати.
  • Пяльці-рамка. Вельми оригінальна штука. Форми та розміри може бути якими завгодно. Зовнішній обруч таких п’ялець виконаний з гуми, забарвлений зазвичай під дерево. Вгорі є спеціальна петля для підвішування. Служать вони в основному для оригінального оформлення вашої вишивки. Працювати на них я б не рекомендувала, бо натяжка в них практично відсутня. Хіба що для мініатюрних робіт, там тканина просто не встигає провиснути.
  • Самозатягувальні п’яльці. Порівняно недавній винахід, що стрімко набирає популярність. Представлені в трьох розмірах 5,8; 12,6 і 19,5 см. Складаються з двох кілець. Зовнішнє з міцного пластику, внутрішнє — металеве, оснащене спеціальними вушками. Полотно в таких п’яльцях затискається за методом пружини. Вушка внутрішнього кільця зводяться разом, і воно легко вставляється в паз усередині пластикового. Ці п’яльці дають неослабну барабанну натяжку, вишивати на них дуже зручно, хрестики перетягнути практично неможливо. Єдиним мінусом є досить сильні заломи від тонкого металевого кільця. Втім прання і відпарювання легко з ними справляються.
  • Рамкові п’яльці. Прямокутні (рамкові) п’яльці підходять для вишивки як нитками, так і бісером. Дуже гарні для великих робіт. Являють собою чотири дерев’яні планки, які скручуються між собою спеціальними болтами. Полотно в них кріпиться лише горизонтально, тому натяг по краях практично відсутній. З такими п’яльцями рекомендується використовувати спеціальні бічні розтяжки.
  • Q-Snap. Q-Snap — це квадратні п’яльці-рамка з дуже цікавим способом кріплення канви. Являють собою набір з чотирьох Г-подібних трубок. Окремо можна придбати спеціальні розширювачі, за допомогою яких можна змінити розмір і форму рами. На Q-Snap полотно натягують поверх рами та фіксують м’якими затискачами з чотирьох сторін. Такі п’яльці дуже легкі, натяжку дають хорошу, завдяки їхній формі можна уникнути заломів. З мінусів можна відзначити те, що трубки конструкції досить товсті, що краде робочу поверхню. Та й м’які кріплення з часом розтягуються і гірше тримають натяжку.

І ще. Які б п’яльці ви не вибрали, існує одне основне правило. Вони повинні підходити за розміром. Чим менше ви будете їх рухати в процесі вишивки, тим краще. В ідеалі сюжет повинен поміщатися в них повністю.