Вибір лікарських рослин для домашньої аптечки. Частина 2

Часто запитують: які трави потрібно мати вдома? Як їх збирати? Як заготовлювати? Вирушайте в ліс або поле для збирання трав обов’язково теплим, сонячним, сухим днем. Зібране не змішуйте, а тримайте в окремих мішечках. В будинку розкладіть все, що зуміли заготовити, на чистих дошках або полотні (не використовуйте для цього газети, так як друкарська фарба зіпсує траву).

9189291-0003Сушити трави потрібно в тіні, якщо є горище, то найкраще — там. Бажано, щоб над травою «гуляли» легкі протяги. Деякі запитують: чи можна використовувати духовку газової плити? Можна. Але потрібно зробити дуже слабенький вогник, часто помішувати зелень, стежити, щоб не пересохла. Кожну траву, листя, коріння покладіть в окрему торбинку, зшиту з полотна, підпишіть, яка це рослина, коли зібрана, підвісьте в сухому прохолодному місці. Корисні для людського організму речовини є в усій рослині, або в окремих її частинах — коренях, стеблах, листі, квітах, корі, бруньках. Кількість таких корисних речовин в різні періоди росту неоднакова, тому збирати рослини потрібно в момент найбільшого вмісту в них цінних компонентів. Якщо для лікування потрібна вся рослина або її квіти, збір роблять на початку цвітіння, в суху сонячну погоду. Листя збирають перед цвітінням. Коріння, кореневища, бульби заготовляють восени або ранньою весною.

Періоди заготівлі лікарських трав такі: з кінця січня і до кінця березня — бруньки дерев і кущів, з кінця серпня і до заморозків — коріння.

Краще це робити вночі. Трави вбирають в себе більше вологи та корисних речовин з грунту, а непотрібні, поглинені вдень, видаляють. Рослина вночі начебто самоочищається. Насіння збирають, коли рослина повністю визріла і готова обсипатися. Збирають дозрілими і плоди.