Варикоз під час вагітності

Такий прекрасний період в житті жінки, як вагітність може стати причиною варикозного розширення вен (варикозу). Це пов’язано з тим, що в організмі починають відбуватися гормональні зміни, а об’єм крові збільшується майже вдвічі.

54465465465В результаті, через ослаблення венозних стінок і через те, що венозні клапани не справляються з навантаженням вени розширюються і стають помітними; ноги набрякають, з’являються болі і судоми, виникає відчуття тяжкості.

Тривалий розвиток варикозу призводить до порушення живлення тканин, оточуючих вени і, як наслідок, на ногах з’являється набряклість, починається гіперпігментація шкіри, ущільнення підшкірно-жирової клітковини, утворення трофічних виразок. Все це може призвести до кровотечі з варикозних вузлів, розвитку флебіту і тромбофлебіту. Також при варикозному розширенні вен зростає ризик утворення та відриву тромбу, а це вже безпосередня загроза для життя матері і дитини.

Варикоз у період вагітності може з’явитися як у жінок зі спадковою схильністю, так і у тих, хто такої схильності не має. Однак схильність організму до варикозного розширення вен ще не означає, що в період вагітності варикоз обов’язково з’явиться і почне прогресувати. В останніх же після пологів симптоми варикозного розширення вен зазвичай проходять самостійно, і додаткове лікування не потрібне. Якщо ознаки варикозу після пологів все-таки спостерігаються, то досить дотримуватися рекомендацій, і тоді захворювання не прогресуватиме, а ознаки майже повністю зникнуть.

Профілактичні заходи та способи лікування варикозного розширення вен

Носіння медичних компресійних колготок або панчіх для вагітних – це основна профілактична міра, яка повинна попередити варикозне розширення вен. Підібрати потрібну модель і розмір компресійного трикотажу допоможе лікар-флеболог. Він навчить, як правильно користуватися компресійним трикотажем.

Але цього недостатньо. Для профілактики захворювання необхідно продумати режим дня, виключити тривале навантаження на ноги (стояння, ходьба), а в хвилини відпочинку ноги бажано тримати піднятими (поліпшується відтік венозної крові). Також в якості профілактики слід використовувати самомасаж ніг і лікувальну фізкультуру. І, звичайно ж, не слід забувати про раціональне харчування.

Всі перераховані вище заходи профілактики розвитку варикозного розширення вен належать до консервативної терапії. Існують, звичайно, й інші заходи. Наприклад, використання мазей, кремів і гелів, що містять венотоніки та гепарин. Вживання таблетованих препаратів, які посилюють тонус венозної стінки, небажане, через погане вивченого їхнього впливу на плід.

Для того, щоб ноги в період вагітності залишилися красивими, потрібно скористатися наступними корисними порадами:

1. Необхідно носити зручне взуття. Це дозволить правильно розподілити навантаження.

2. Тривале стояння та сидіння необхідно чергувати з прогулянками. Під час відпочинку для зменшення венозного застою ноги слід поміщати на підвищення.

3. Уповільнити розвиток захворювання можна з допомогою медичного компресійного трикотажу.

4. Не слід засмагати, так як ультрафіолет руйнує стінки вен.

5. Плавання й обливання ніг прохолодною водою відновлюють вени.

6. Бажано в період вагітності спостерігатися у лікаря-флеболога.