У дитини воші: що робити?

Воші є облігатними паразитами людини. Вони паразитують на волосистій частині голови.

ae82c970-c22a-11e9-93ba-6fa7d1a6f3c8Найчастіше зараженню вошами піддаються діти у віці від 2-х до 14-ти років. У статті піде мова про ознаки педикульозу, ефективні методи лікування і профілактики.

Причини зараження вошами

Основним джерелом зараження є діти, які страждають від педикульозу. Меншу роль в зараженні відіграє передача вошей і гнид через спільне користування індивідуальними речами, проте, серед дітей даний спосіб поширення паразитів є істотним. Справа в тому, що комахи вкрай рідко покидають тіло господаря, тому що без живлення вони не можуть прожити більше двох днів.

У волосяному покриві воші та їх личинки міцно утримуються на волоссі завдяки кігтикам, які пристосовані для утримання за волосся з круглим перетином. Паразити активно пересуваються, тому достатньо навіть невеликого контакту голови хворої дитини зі здоровою, щоб комахи змогли переселитися на тіло нового господаря. Для того, щоб зрозуміти, звідки беруться воші у дітей, зверніть увагу на основні способи їх поширення:

 

  • безпосередній контакт хворої дитини зі здоровою (голова до голови);
  • одночасне використання декількома людьми предметів індивідуального користування, що контактують з волоссям: гребінці, шпильки, прикраси, головні убори, рушники та інше;
  • тривале перебування дитини в групі дітей, серед яких є хворі на педикульоз;
  • недостатня особиста гігієна;
  • погані умови побуту в сім’ї, низький соціальний рівень або контакти дитини з дітьми з цієї категорії;
  • погана інформованість дітей про те, що не можна робити, щоб не захворіти (наприклад, не обмінюватися прикрасами або предметами догляду з іншими дітьми);
  • слабкий контроль за станом здоров’я з боку батьків, вихователів, вчителів і медпрацівників навчальних закладів.

Ознаки педикульозу і способи терапії

Приблизно через 25-35 днів після зараження першими комахами формуються виразні симптоми педикульозу. Головною ознакою виступає свербіж волосистої частини голови. Якщо ви помітили, що дитина стала часто чухатися, то в такому випадку потрібно уважно оглянути її голову і звернутися за допомогою до лікаря. При ретельному огляді голови у волоссі виявляються гниди у вигляді невеликих мішечків, щільно прикріплених до основи волосся. Личинок і дорослих вошей виявити складніше, оскільки вони досить швидко пересуваються і ховаються при огляді.

Замітка Легко виявити вошей шляхом вичісування волосся дрібним гребенем. Все що залишається на гребені потрібно струсити на чорний або білий аркуш паперу. Комахи та гниди при цьому будуть добре помітні.

При наявності педикульозу вибирають методики лікування. Серед основних виділяють такі:

 

  • Використання народних методів (оцет, лимонна або інші органічні кислоти й так далі) не є настільки ефективним, як сучасні препарати, тому вони вважаються застарілими.
  • Засоби нейролептичної дії, які блокують ЦНС комах. Основні їх недоліки: хімічна токсичність, звикання вошей до отрути.
  • Засоби, що блокують дихальну систему паразитів шляхом закупорки дихальців, які абсолютно безпечні для людини і не викликають звикання у вошей.

Профілактика

Профілактика зараження у дітей полягає у виключенні факторів ризику, названих вище. Потрібно використовувати репелент, якщо в школі чи садочку в інших дітей виявлені воші. Однієї обробки волосся достатньо, щоб захистити голову дитини від зараження паразитами на 24 години.