Тринадцятий тиждень вагітності: відчуття та ознаки

На тринадцятому тижні активно розвивається плацента, яка поставляє живильні речовини і кисень дитині, крім цього видаляє непотрібні речовини з організму дитини. Плацента тепер замінює гормональну функцію жовтого тіла яєчника, яка необхідна для підтримки вагітності.

13-nedelja-beremennosti-2Плацента, як правило, круглої форми і до моменту пологів буде важити близько 500 грамів. Вона складається з двох шарів: ворсинок хоріона і мембрани. Ворсинки хоріона глибоко вкорінені в слизову оболонку матки, а мембрана вистилає внутрішню поверхню матки. Ця мембрана продовжує і розширює покриття всієї слизової оболонки плаценти в матці, створюючи порожнину, заповнену рідиною, в якій знаходиться плід. Мембрана складається з двох шарів, амніона і ворсинок вибірки, які склеєні між собою.

У малюка продовжує розвиватися обличчя особливо ніс і щоки. Вуха ще низько, але поступово «мігрують» в правильному напрямку. Очі розташовані по обидві сторони обличчя, як у риби, але починають повільно наближаються одне до одного, а ось ще закриті повіки і будуть залишатися в такому стані ще чотири місяці. У дитини вже добре розвинені м’язи обличчя, відповідальні за міміку. Вона вже може зморщити лоба і позіхнути. Дитина вже може проковтнути трохи навколоплідних вод, з яких потім виробляється сеча. На цьому тижні стає більш розвинена кісткова тканина. Малюк вже становить 6,5 — 7,8 см в довжину і важить 15 — 30 г.

Із закінченням періоду ембріогенезу, а це відбувається на тринадцятому тижні, стабілізується потік гормонів вагітності, а також зменшується ризик мимовільного аборту на 10%. Найбільш поширеними причинами, так званого раннього мимовільного аборту (викидень до 16 тижнів вагітності) є серйозні ембріональні, хромосомні або екзогенні пошкодження. Пізній викидень, який відбувається в період між 16 – 28 тижнем вагітності можуть викликати вади розвитку матки, міоми, цервікальна недостатність і інфекції. Ризик повторного викидня становить 24%.

Щоб уникнути можливості інфікування потрібно часто мити руки, не використовувати загальні рушники, уникати контактів з хворими людьми. Якщо хтось із членів сім’ї захворів треба обов’язково ізолювати їх від вагітної жінки і проконсультуватися з лікарем. Крім цього потрібно переконатися, що здорові і вакциновані тварини, які живуть разом з жінкою.

У жінки на цьому тижні збільшується серцевий викид (серце здатне переганяти кров швидше і більше). Це відбувається паралельно із збільшенням об’єму плазми і загального об’єму циркулюючої крові. Збільшується вентиляція легенів. Під впливом збільшення об’єму серцевого викиду збільшується приплив крові до нирок.

Дія гормональних змін і наявність запорів у першому триместрі вагітності може закінчитися гемороєм в другому або третьому триместрі, тому щоб запобігти розвитку геморою потрібно не допускати запорів у першому триместрі. Якщо все ж не вдалося уникнути геморою варто звернутися до лікаря, він призначить лікарські препарати у вигляді свічок або крему, який значно полегшить неприємні симптоми.

У цей період животик починає повільно рости, так що ще є час, щоб зміцнити еластичність шкіри і запобігти появі розтяжок. Чим повільніше розтягується шкіра, тим легше їй пристосуватися до нового «розміру». Кожен день, бажано після купання, потрібно змащувати живіт оливковою олією, молочком для тіла або спеціальним кремом від розтяжок (для вагітних).