Шістнадцятий тиждень вагітності: відчуття та ознаки

На шістнадцятому тижні відбувається подальший розвиток м’язів і кісток дитини. Зокрема, розвиваються перехресні м’язи обличчя і шиї, так що малюк вже може не тільки відкрити рот, але і повіки і навіть зігнути голову. Очі поступово рухаються до центру обличчя, вуха піднімаються трохи вище. Все більше і більше виражений контур носа, хоча він як і раніше сильно сплющений. Змінюються пропорції тіла: тулуб і кінцівки ростуть швидше, ніж голова.

images (1)Легені дитини вступають у наступний, дуже важливий етап розвитку — трубчастий етап, в ході якого йде утворення малих бронхіол. Серце б’ється 140 разів у хвилину. Продовжують інтенсивно розвиватися статеві органи. У дівчаток в яєчниках починають формуватися яйцеклітини. Під час розвитку скелета, все більше і більше кальцію накопичується в кістках плода. Дитина зараз важить близько 100 — 150 грамів і приблизно 10 — 15 см в довжину.

Якщо вагітна жінка ще не встигла здати всі необхідні аналізи в першому триместрі вагітності можна зробити це зараз, але їх точність в оцінці ризику синдрому Дауна стає значно нижчою.

Майбутня мама може відчувати тривожні симптоми, наприклад болі, що тягнуть, внизу живота і боків. Біль іноді може бути дуже сильною і схожою на біль при скороченні матки або при інших загрозливих станом вагітності. Як правило, такі відчуття пов’язані із збільшенням напруги матки і її зв’язок, які працюють тільки на бічних м’язах. Це досить типове явище під час вагітності і не означає нічого поганого, хоча інтенсивність болю може викликати тривогу. Незважаючи на безневинність болю краще проконсультуватися з лікарем, щоб уникнути негативних наслідків. Крім цього лікар може порадити метод зняття напруги, наприклад погладжуючий масаж або які-небудь спазмолітичні засоби.

Крім зростаючої матки можуть подарувати нові відчуття і сам плід. На цьому тижні вагітності можна відчути ворушіння. Правда, поки це більше схоже на спазм в кишечнику, ніж на рухи крихітного тільця, але лежачи на спині в повній тиші і зосередившись можна відчути ворушіння. Хоча, як правило, рухи дитини ще не відчуваються черевну стінку, малюк ще дуже малий, щоб дати сильний поштовх. Обов’язково потрібно записати дату першого ворушіння, оскільки ця інформація може бути корисною для лікаря.

Існують різні думки і погляди гінекологів про спортивні і розважальні заходах під час вагітності. Є думки окремих груп лікарів, які вважають, що спорт зміцнює м’язи малого тазу, і, отже, ускладнює пологи, але це ще не доведено. Помірна активність у спорті, наприклад плавання, ходьба і легкі фізичні вправи не тільки допустимі, але і рекомендуються під час вагітності. Заняття в басейні підвищують еластичність шкіри і м’язів. Фізичні вправи і ходьба покращують травлення і кровообіг.

Якщо майбутня матуся не має відхилень під час вагітності, спортивні заходи можна до тих пір, поки вона відчуває себе добре. Але слід врахувати, що частота серцевих скорочень під час занять спортом не повинна перевищувати 130 ударів у хвилину. А в басейні, температура води повинна бути не нижче 20 °C, але і не перевищувати 35 °C.

Спортивні заходи, які дають істотне навантаження на суглоби, пов’язані із сильними стрибками, або несуть небезпеку падіння (лижі, ковзани, верхова їзда, теніс тощо) слід виключити зі списку допустимих, на весь період вагітності.