Що треба знати про екстрену контрацепцію?

В ідеальному світі всі п’ють протизаплідні так, як заплановано — щодня в один і той же час, презервативи не рвуться, а небажана вагітність не відбувається в принципі. Ми живемо не в такому світі, але, на щастя, існує кілька методів запобігти зачаттю — навіть якщо секс вже відбувся. Сьогодні ми вирішили розібратися в тому, що таке екстрена контрацепція, чому вона не вважається абортом і якими можуть бути наслідки після її використання.
36262881557694d4c993db3.40087704

Які є варіанти екстреної контрацепції?

 

  • таблетки (уліпрістала ацетат, левоноргестрел і комбіновані оральні контрацептиви, що містять етинілестрадіол і левоноргестрел);
  •  внутрішньоматкові мідьвмісні спіралі.

Таблетовані форми можна придбати в аптеці без рецепта, а ВМС встановлює тільки лікар-гінеколог протягом п’яти днів. Згодом спіраль може використовуватися як засіб контрацепції протягом п’яти років.

Скільки годин після сексу є на те, щоб скористатися контрацепцією?

Таблетки варто прийняти протягом 72 годин після незахищеного сексу, але чим раніше вийде це зробити, тим краще. Наприклад, якщо ти вип’єш таблетку протягом трьох днів — це знизить ризик вагітності на 89 відсотків, а якщо протягом 24 годин — то на 95 відсотків.

Кому можна використовувати?

Варто зазначити, що екстрена контрацепція може знадобитися будь-якій жінці або дівчині репродуктивного віку для уникнення небажаної вагітності. Абсолютних медичних протипоказань не існує. Також немає вікових обмежень.

Чи вважається це абортом?

Екстрена контрацепція не є абортом. Таблетки або ВМС заважають яйцеклітинам покинути яєчники, щоб вони не зустрілися зі сперматозоїдами. Ембріон не створюється, а значить, переривання вагітності не відбувається. Абортом може вважатися тільки знищення вже існуючого ембріона.

Всесвітня Організація Охорони Здоров’я заявляє, що використання препаратів, що перешкоджають вагітності, у випадках, коли вагітність вже наступила — ніяк не завдає шкоди здоров’ю матері і плоду.

Чи є протипоказання?

Як не дивно, але найбільше значення має вага жінки. Ефективність таблетованих препаратів знижується в залежності від того, скільки важить жінка. У двох дослідженнях, проведених в 2011 і 2015 роках, було встановлено, що жінки з ІМТ більше 25 і жінки, які важать понад 80 кілограмів, з більшою ймовірністю завагітніють навіть після прийому таблеток. У випадку з ВМС такої закономірності не виявлено.

Які є побічні ефекти?

При прийомі таблеток екстреної контрацепції можуть спостерігатися нудота, блювання, біль в животі, запаморочення, хворобливість молочних залоз. «Ранкова» таблетка здатна перервати цикл овуляції, що може викликати затримку менструації. У свою чергу це призводить до стресу, а значить, ще сильніше зашкодить циклу. Якщо ви турбуєтеся про те, чи спрацював препарат, — можете зробити додатковий тест на вагітність через два тижні після прийому.

Чи може це призвести до безпліддя?

Навіть повторне використання екстреної контрацепції не здійснює негативний вплив на шанси завагітніти в майбутньому. Але все ж лікарі звертають увагу на те, що таблетки не просто так називаються екстреними, і їх не можна використовувати в якості альтернативи протизаплідних засобів. Якщо ви не плануєте вагітність і хочете бути впевненими в наслідках, то варто обговорити з гінекологом доступні варіанти захисту від зачаття.