Що таке ректороманоскопія

Ректороманоскопія – діагностичний метод, про який більшість із нас не чули. Тим часом цей спосіб дослідження широко використовують для діагностики захворювань сечостатевої сфери, прямої і сигмовидної кишки. Найчастіше діагностичну процедуру призначає лікар-проктолог.

Що таке ректороманоскопія

Ректороманоскопія – це дослідження прямої та сигмовидної кишки. Процедуру виконують за допомогою спеціального апарату – ректоскоп. Це трубка або тубус діаметром 1,8-2 см та довжиною приблизно 35 см з підсвічуванням, камерою, збільшувальною лінзою та системою подачі повітря. Тубуси роблять із різних матеріалів, але нині зазвичай використовують одноразові пластикові.

Ректоскоп вводять в анальний отвір пацієнта, щоб досліджувати стан слизової оболонки кишки на глибину приблизно 30 см. Під час обстеження зображення з камери передається на монітор, обладнання дозволяє збільшити картинку і зробити запис. Детальніше — на сайті endoclinic.rv.ua.

Ректороманоскопію можна поєднати з іншими діагностичними та лікувальними маніпуляціями. Під час процедури можна витягти стороннє тіло, припалити судину, видалити поліп і взяти тканини на біопсію. У цьому випадку використовують ректоскоп із операційним обладнанням.

Показання до ректороманоскопії

За допомогою ендоскопічного обстеження прямої та сигмовидної кишки виявляють запальні процеси, аномалії розвитку, сторонні тіла, травми, гемороїдальні вузли, доброякісні та злоякісні новоутворення2. Процедуру призначають пацієнтам, у яких діагностували або підозрюють наявність таких захворювань, як:

  1. аденома простати;
  2. внутрішній геморой;
  3. поліпи прямої та сигмовидної кишки;
  4. язвений коліт;
  5. анальні тріщини, нориці та абсцеси;
  6. злоякісні пухлини прямої та сигмовидної кишки.

Як правило, ці патології супроводжуються характерними симптомами: болями при дефекації, кровотечею із прямої кишки, хронічними запорами. Але буває так, що захворювання протікає безсимптомно. У цьому випадку лікар може призначити профілактичний огляд, якщо пацієнт входить до групи ризику (вік старше 45 років, онкологічні захворювання прямої та сигмовидної кишки у найближчих родичів).

Ректороманоскопію часто проводять перед хірургічним втручанням. Наприклад, у пацієнтів з діагнозом рак прямої кишки за допомогою дослідження визначають локалізацію пухлини, щоб підібрати оптимальну тактику операції.

Протипоказання до ректороманоскопії

Усі протипоказання до ректороманоскопії відносні, тобто процедуру можна провести, якщо стан людини покращає. Ендоскопічне обстеження прямої та сигмовидної кишки протипоказане пацієнтам з гострою серцевою та дихальною недостатністю, масованою кишковою кровотечею, одразу після інсульту та черепно-мозкової травми. Дослідження не проводять при стенозуючих пухлинах анального каналу, звуженні просвіту прямої кишки, тромбозі гемороїдальних вузлів.