Що таке психотерапія?

На відміну від психолога, який не має статусу медичного фахівця, психотерапевт — це вузький фахівець з відповідною медичною освітою, який діагностує і лікує медикаментозними методами психічні розлади. Часто задають питання, що лікує психотерапевт і з якими захворюваннями звертатися до цього фахівця? Коротко можна відповісти, що в компетенції психотерапевта знаходяться всі захворювання, пов’язані з порушенням психіки людини.

 

 

Психотерапія: основні напрямки

 

 

250x250_95703265

Сучасна психотерапія налічує більше десяти напрямків, які використовують різні підходи до лікування. В якості основних визнані три напрямки:

 

 

Психоаналіз. З його допомогою розглядають підсвідомі процеси, як основу психіки. В ході аналізу досліджуються інстинкти, захисні методи організму, мотивації та інші процеси, що визначають в цілому психіку і свідомість.

 
Гештальт-терапія. Вона заснована на процесах саморегуляції психіки і на її здатності до самопізнання та самовідповідальності.

 
Екзистенціальна психотерапія. Даний напрямок займається дослідженням не окремих проявів психічного дисонансу, а якоїсь цілісності, яка забезпечує зв’язок індивідуума в суспільстві.

 
Що лікує психотерапевт?

 

 

Що лікує терапевт — знають усі. Перерахувати всі захворювання підконтрольні терапевту, досить проблематично. До переліку захворювань, які лікує психотерапевт, входить також досить велика кількість психічних розладів:

 

  • Сильні депресії. Завдання психотерапевта — виявити і усунути причину виникнення захворювання.
  • Неврози.
  • Шкідливі звички, позбутися від яких самостійно практично неможливо.
  • Психічні травми.
  • Патологічні залежності. Сюди входить алкоголізм, наркоманія, ігрова залежність, шопоголізм та інші.
  • Хронічна втома і нервове перенапруження.
  • Підвищена тривожність і необгрунтовані страхи.
  • Фобії.

 
Методи лікування, які застосовуються психотерапевтом

 

 

Основним способом лікування, що застосовуються психотерапевтом, прийнято вважати бесіду. Лікування розмовою, в ході якої лікар підсвідомо впливає на психіку пацієнта, дає результати нітрохи не гірші за медикаментозний методї. Слід зазначити, що психотерапевт лікує без примусу.

 

 

Дуже важливим аспектом в лікуванні вважається взаємний контакт лікаря і пацієнта. Пацієнт сам має право вибирати відповідний йому метод лікування. Лікар може запропонувати гіпноз, бесіду, кодування, нейролінгвістичне програмування, психоаналіз, біоенергетичну терапію, навчання самоконтролю та інше. Головні завдання при цьому зняти з пацієнта наявну напругу, викликати емоційну розрядку і підвести психіку хворого під самоконтроль.