Що таке комп’ютерна томографія?

Придуманий в 1972 році спільними зусиллями Алана Кормака і Годфрі Хаунсфілда метод, який отримав назву КТ, являє собою неруйнуюче пошарове вивчення тканин і органів за допомогою рентгенівських променів. Для отримання об’ємної моделі застосовується особливий апарат — томограф з електронними та механічними складовими.

Цікаво! За частотою використання КТ є лідером серед томографічних методів обстеження, застосовуючи на всіх етапах виявлення, лікування і реабілітації патологій внутрішніх структур людського організму.

Процес обстеження хворого від клініки «Доктор филин» передбачає:

 • спрямоване рентгенівське вплив на певну поверхню (малий таз, голову, кінцівки або більш вузькі області);
 • отримання показників з датчиків, розташованих по внутрішньому колу апарату;
 • обробка інформації в цифровий формат;
 • зняття зображень в іншому ракурсі;
 • відображення тривимірної картинки досліджуваного об’єкта.

Якщо є необхідність, доктор може збільшити той чи інший фрагмент, щоб переконатися в наявності або відсутності відхилень від норми. Призначити КТ може фахівець різного профілю: отоларинголог, кардіолог, гастроентеролог, проктолог, гінеколог, невролог, травматолог, онколог, уролог і т.д.

Різновиди комп’ютерної томографії

Дослідження класифікують за різними параметрами, наприклад, використання контрастної речовини, швидкості отримання знімків і області застосування. Велике значення має технологія впливу рентгенівськими променями, відповідно до якої виділяють чотири види процедури: КЛКТ, СКТ, ПЕТ-КТ і МСКТ.

Конусно-променева КТ

Найбільш поширений в стоматології та щелепно-лицевої хірургії метод, що дозволяє виявити пошкодження кісткових структур і скласти тривимірну модель щелепи. Останнє потрібно для реконструкції при травмах, корекції прикусу і виявлення надмірної стертості емалі.

Використовуючи знімки, доктор може з різних ракурсів вивчити потрібний анатомічний об’єкт для точної постановки діагнозу, планування лікування або відстеження процесу відновлення пацієнта.

МСКТ

Багатошарова, або мультиспіральна томографія передбачає отримання за один оборот трубки томографа відомості не про один, як в звичайних моделях, а відразу про декілька зрізах. Залежно від модифікації апарата кількість зрізів може досягати 320, що досягається завдяки збільшеному числу датчиків.

Важливо! Практично всі томографи останнього покоління відносяться до категорії багатошарових.

Серед головних аргументів на користь виконання МСКТ варто відзначити:

 • здатність виявляти найдрібніші патологічні зміни за рахунок мінімальної товщини зрізів;
 • невелика тривалість процедури — в середньому дослідження без контрасту займає півхвилини;
 • відмінну якість зображення;
 • широка сфера використання, наприклад, спільно з даним дослідженням може виконуватися віртуальна колоноскопія або бронхоскопія;
 • збереження інформації в різних форматах для зручності пересилання через Інтернет між лікарнями;
 • зниження дози опромінення в порівнянні зі звичайною КТ на 70 відсотків;
 • застосування в реконструктивної терапії при значних пошкодженнях кісток і суглобів;
 • наявність опції зміни променевого навантаження в залежності від досліджуваної області, віку і статі, індивідуальних особливостей анатомічної будови органів хворого і т.д.

СКТ

Відмінною особливістю СКТ є переміщення пучка рентгенівських променів по спіралі з фіксацією одного або декількох зображень при кожному обертанні.

Швидкість задається оператором, а радіаційне навантаження не досягає високих значень. Метод відноситься до високоточним, маючи похибка не більше 2 відсотків, тоді як при виконанні рентгенографії цей показник може досягати 15%.