Що таке цистит?

Цистит — одна з найбільш поширених патологій, яку виявляють майже у 50% жінок репродуктивного віку. Приблизно в одному випадку з десяти запалення стінок сечового міхура переходить в хронічну форму, в зв’язку з чим можуть розвиватися такі ускладнення, як безпліддя, пієлонефрит і злоякісні пухлини.

simptomy-tcistitaУ цій статті ми хотіли б докладніше розповісти про ознаки, діагностику та найбільш ефективні методи лікування циститу.

Класифікація циститів:

• Гострий і хронічний цистит. У першому випадку захворювання характеризується яскраво вираженою клінічною картиною. Хронічна форма передбачає тривалий перебіг. В періоді ремісії стан хворого поліпшується, проте потім слідує загострення.

• Первинний і вторинний цистити. Цистит може бути як самостійним захворюванням, так і наслідком різних патологій (наприклад, аденоми передміхурової залози або стриктури уретри).

• Інфекційний і неінфекційний цистити. Найчастіше захворювання викликане різними патогенними мікроорганізмами (бактеріями, найпростішими, вірусами, грибковою флорою). Однак цистит також може розвиватися внаслідок впливу шкідливих речовин або в результаті проведення променевої терапії.

Основні причини циститу

Можна виділити основні причины цистита, що провокують його розвиток. До них відноситься переохолодження організму, інфекційні захворювання органів малого таза, аденома передміхурової залози і звуження просвіту уретри. Ризик цієї патології вищий в групі людей, що віддають перевагу гострій їжі і зловживають алкоголем.

Ознаки циститу:

 

  • Пацієнти зазвичай відчувають позиви до сечовипускання, що виникають практично кожні 5-10 хвилин.
  • Процес сечовипускання супроводжується больовими відчуттями (різзю), які в деяких випадках можуть бути дуже сильними.
  • Іноді пацієнти скаржаться на біль в нижній частині живота, яка стає більш інтенсивною під час, або відразу після сечовипускання.
  • Може змінюватися як колір, так і прозорість сечі. Червоний відтінок виникає при появі в ній еритроцитів, а помутніння пов’язано з наявністю патогенних мікроорганізмів, лейкоцитів і клітин епітелію.

Як діагностувати цистит?

Щоб розробити оптимальну схему лікування, лікар повинен не тільки діагностувати цистит, але і з’ясувати його причини. При інфекційному циститі потрібно виявити збудник захворювання. Для цього призначаються аналізи сечі (загальний і посів на умовно-патогенну мікрофлору з визначенням чутливості до антибактеріальних препаратів), за результатами яких лікар визначає тактику лікування патології.

Крім того, буде потрібно зробити УЗД сечового міхура, що дозволяє уважно оцінити стан стінок, наявність в порожнині конкрементів, а також виявити пухлини.

Уролог може рекомендувати проведення цистоскопії — дослідження з використанням спеціальної оптичної системи, що дозволяє детально оцінити стан порожнини сечового міхура.

Жінкам обов’язково слід звернутися за консультацією до гінеколога, щоб виключити різні патології органів малого тазу.

Лікування циститу

При циститі лікар призначає антибіотики і уросептики (лікарські засоби, що володіють антисептичною і антибактеріальною дією, особливістю яких є концентрація діючих речовин в сечі і мінімальний вплив на інші органи і системи організму). Крім цього, пацієнт повинен вживати велику кількість рідини.

Для того щоб уникнути нових епізодів захворювання, лікар може рекомендувати прийом ліофілізованого лізата бактерій E.Coli (кишкової палички), що дозволяє сформувати імунітет проти інфекцій, обумовлених активністю цих мікроорганізмів.

Необхідно скоригувати раціон харчування, виключивши соління, гострі страви та алкоголь. Рекомендується пити журавлинний сік.

Якщо захворювання приймає хронічну форму, терапія може включати в себе введення медикаментів в порожнину сечового міхура.

Профілактичні заходи

Зрозуміло, будь-яке захворювання простіше попередити, ніж вилікувати. Дотримання нескладних рекомендацій дозволить знизити ризик розвитку циститу. Отже, на що слід звернути увагу?

По-перше, не потрібно захоплюватися надмірно солоною або гострою їжею, мінімізуйте споживання алкоголю. Одягайтеся по погоді, намагайтеся уникати переохолодження. Дуже велике значення має особиста гігієна, нехтування якою нерідко стає причиною захворювання.

Якщо ви відмітили у себе ознаки циститу, про які ми говорили вище, негайно запишіться на прийом до уролога. Своєчасне адекватне лікування дозволить уникнути хронізації патології.