Що робити, якщо у дитини немає друзів?

Дружба — важливе джерело самооцінки і багатостороннього самовираження дітей, особливо в підлітковий період. Нестача спілкування з однолітками може зробити вашу дитину нещасною і самотньою, починаючи з раннього віку і впродовж усього періоду життя. І навіть ваша любов і розуміння не зможуть повністю компенсувати це.

 
deti_1Якщо ви помічаєте, що ваша дитина зазнає труднощів при налагодженні та підтримці дружніх відносин, варто серйозно задуматися. Спробуйте знайти причину цієї проблеми, подивившись на свою дитину поглядом іншої людини, уявіть себе на стороні її однолітків і постарайтеся відповісти на питання:

 

  • Чи не занадто дитина є байдужою по відношенню до інших дітей?
  • Чи може вона спокійно і терпляче вислуховувати думку інших людей?
  • Чи бувають з її боку такі негативні дії як плітки, зрада та брехня?
  • Може ваша дитина має дуже низьку самооцінку і повідомляє про ставлення до себе своїм одноліткам?
  • Чи достатньо волі отримує дитина, спілкуючись з іншими дітьми, або ви занадто її обмежуєте, вибираючи їй друзів по якихось своїх строгим правилам?

Коли ви з’ясуєте, що є причиною самотності вашої дитини, можете почати виправляти ситуацію, діючи обдумано і ненав’язливо.

Обережно підводьте її до необхідності вислуховувати думку інших людей і розуміти їх почуття. Допоможіть дитині уявити себе на місці однолітків, з якими вона спілкується і зрозуміти чи правильно вона діє по відношенню до них. Елементарні прогулянки і розмови з дитиною про певні аспекти людських взаємин теж можуть допомогти виправити ситуацію.

Заохочуйте і схвалюйте дитину, радіючи навіть невеликим її досягненням, цими діями ви підвищуєте її самооцінку. Ні в якому разі не намагайтеся «здружити» свою дитину з іншими дітьми, купуючи дорогі частування та подарунки, намагаючись завести знайомство з їх батьками, в результаті, це може мати протилежний ефект.

Прагніть познайомитися з друзями ваших дітей і бути в курсі всього, що відбувається між ними, так буде розумніше, ніж надати їм повну свободу або заборонити спілкування з тими, хто на ваш погляд має погане виховання. Не будьте нав’язливими і спостерігайте за всім зі сторони, ваше недоречне втручання може тільки погіршити цю непросту ситуацію і привести до втрати довіри до вас з боку дитини. Вчіться бути другом своїм дітям, це допоможе пом’якшити чимало травм дитячого віку і є дуже важливим для самооцінки і впевненості вашої дитини.