Що робити, якщо дитина не чутлива до болю?

Відсутність відчуття болю — досить рідкісне явище. Світовою медициною зареєстровано близько ста випадків. Найчастіше при цьому буває пошкоджена не лише частини мозку, де знаходиться «відчуття болю», але й інші ділянки; такі люди здебільшого не зовсім нормальні.

rebenok-skripit-zubami-chto-delatВипадки, коли людина не відчував болю, медицині відомі, але зустрічаються вони дуже рідко. Академік Л. Орбелі, наприклад, описав колись приклад подібного феномена. У людини у спинному мозку відсутні деякі клітини — рецептори больової чутливості. Зазвичай така властивість буває вродженою, проте вона може і виникнути в результаті травми.

Показовий приклад дівчинки з Угорщини. Її деякий час досліджували вчені-медики.

Моніці природа піднесла сюрприз. Дівчинка розвивалася нормально, потім раптом захворіла на запалення легенів і бронхітом. Батьки привезли Моніку в Будапештський науково-дослідний медичний інститут. Коли батько відвідав дівчинку, лікар запитав його: «Ви ніколи не помічали, що ваша дитина несприйнятлива до болю?». І тоді батьки згадали ситуації, на які раніше не звертали уваги. Наприклад, одного разу вони ненадовго залишили маленьку Моніку одну. У неї якраз з’явилися перші зуби. В одну мить вона вирвала молочний зуб. При цьому дівчинка сміялася.

Моніка належить до тих небагатьох, у яких відсутній тільки відчуття болю, а у всьому іншому організм розвивається абсолютно звичайно. Дівчинка благополучно пережила перший критичний період, неусвідомлений дитячий стан. Але й тепер у неї досить неясні представлення про те, що означають рани. Трапляється, що вона приходить додому із закривавленою ногою або з розпухлою щиколоткою, і батьки терпляче їй розповідають про небезпеки, які тягне за собою інфекція. Крім того, у разі травми суглобів, це також несе величезну небезпеку, адже не відчуваючи болю дитина може посилити травму. Крім того, складніше буде ідентифікувати різні проблеми із суглобами, і, відповідно, лікування захворювань суглобів потребуватиме більше зусиль.

Так чи інакше, Моніка не буде відчувати больових відчуттів все життя.