Сечокам’яна хвороба — що треба знати про неї

Однією з актуальних проблем сучасної урології та медицини в цілому є лікування хворих, які страждають на сечокам’яну хворобу (СКБ). Сечокам’яна хвороба, або уролітіаз, — це хронічне захворювання, яке зумовлене порушенням обміну речовин і супроводжується утворенням каменів в нирках і сечових шляхах.

Сечокам’яна хвороба є одним з найбільш часто зустрічаються урологічних захворювань, яким хворіє від 1 до 3% населення планети. Поширеність сечокам’яної хвороби залежить від складу води, кліматичних, екологічних, етнічних, дієтичних та інших особливостей регіону та його населення.
До виникнення сечокам’яної хвороби крім вродженої схильності призводить цілий комплекс різних факторів:

 1. особливості харчування,
 2. склад води,
 3. шкідливі умови праці,
 4. малорухливий спосіб життя,
 5. недолік в їжі вітаміну А і вітамінів групи В,
 6. дефіцит ферментів, що приводить до порушення обміну речовин,
 7. захворювання паращитовидних залоз, шлунково-кишкового тракту,
 8. застосування деяких ліків.

Також камені можуть утворюватися через порушення відтоку сечі з нирок і сечового міхура, інфекції сечового тракту та наявності в ньому сторонніх предметів. Дізнатись, яка температура при мочекаменной болезни та які ще можуть бути ознаки, можна за посиланням.

СКБ є одним з найбільш часто зустрічаються урологічних захворювань, схильних до рецидивів, і нерідко характеризується затятим, важким перебігом.

Найхарактернішим симптомом сечокам’яної хвороби є ниркова колька — раптовий напад сильного болю в попереку, нижніх відділах живота. Зміна положення тіла ніяк не позначається на інтенсивності больових відчуттів. Нерідко біль супроводжується підвищенням температури тіла, нудотою, блювотою, частими позивами до сечовипускання і різями. Це гострий стан обумовлено порушенням відтоку сечі по сечовивідних шляхах.

Діагностика:

 • Методи візуалізації: ультразвукове дослідження (УЗД), рентгенографія, мультиспіральна комп’ютерна томографія (МСКТ), магнітно-резонансна томографія (МРТ)
 • Інструментальні методи: Уретроцистоскопия, Уретероскопія
 • Лабораторна діагностика.

Сучасні приватні медичні центри оснащені сучасним діагностичним обладнанням, що дозволяє точно і в найкоротші терміни визначити наявність, розміри і локалізацію сечових каменів.

Лікування:

Можливості консервативної терапії при сечокам’яній хворобі на сьогоднішній день досить обмежені, в зв’язку з чим своєчасне вирішення питання про терміни і видах хірургічного лікування дозволяє уникнути значної кількості ускладнень, що призводять до втрати працездатності, а іноді і інвалідизації пацієнта.
Рішення про метод позбавлення від каменю має прийматися лікарем спільно з кожним конкретним пацієнтом з обов’язковим урахуванням думки останнього після надання всієї необхідної інформації в доступній формі. Методи видалення каменів за допомогою відкритих хірургічних втручань в даний момент втратили свою актуальність у зв’язку з високою травматичністю і, відповідно, тривалим періодом реабілітації.

Зараз в подібних методах немає потреби. Із застосуванням сучасних методик операції стали малотравматичними, високоефективними, з мінімальними ризиками ускладнень, інфікування і максимально коротким періодом відновлення.