Розвиток особистості: 8 психологічних криз людини. Частина 3

5 стадія – 11-20 років, криза в 20 років

LichnostСамовизначення – конформізм. Цей період людина переживає у пошуках ідентифікації, тобто вона на основі зразків поведінки інших значущих для неї людей і свого досвіду і можливостей, вирішує, ким їй бути, яку модель поведінки вибрати. При позитивному проходженні кризи, людина знаходить своє «Я», домагається визнання людьми, у неї формується світогляд, з’являються плани на майбутнє. При негативному проходженні відбувається «плутанина ролей», втрата трудової активності, перевага самопізнання в збиток спілкування з навколишнім світом, людина не може визначитися у виборі соціальної ролі, втрачає себе. Досить важлива стадія, необхідно до цього часу зрозуміти, що тобі потрібно від життя, ким ти хочеш бути і як себе вести.

6 стадія – 20-25 років, криза в 25 років

Інтимність – ізоляція. У цей період у молодих людей обов’язково повинен з’явитися якийсь позитивний досвід в спілкуванні з протилежною статтю, людям у цей час властивий пошук близькості з коханою людиною. Якщо такий досвід був, то у людини на все життя з’являється довіра до протилежної статі, і тоді людина буде здатна ввіряти себе протилежної статі, у разі невдалого шлюбу, люди зможуть успішно побудувати в майбутньому своє особисте життя, знову вступити в шлюб. Якщо ж у людини відсутній такий досвід, або він був невдалий (її обдурили, зрадили, скористалися нею, відмовили їй), то людина може ізолюватися від оточуючих, уникати їх, а особливо близьких стосунків з ними, замкнутися в собі. Такі люди будуть відчувати труднощі у спілкуванні з протилежною статтю протягом усього життя, також буде відсутня довіра до оточуючих.

7 стадія – 25-50 років, криза в 50 років

Турбота про сучасне покоління – занурення в себе. В даній кризі також відіграє роль задоволеність своєю роботою, тобто якщо людина задоволений своєю кар’єрою і процвітає в ній, то її продуктивність триває. Також при позитивному перебігу кризи людина залишається задоволеною своїми сімейними відносинами, пишається своїми дітьми, в цьому віці дуже важлива їх наявність. При відсутності дітей спостерігається занурення в себе, егоїзм, турбота тільки про особисті потреби. Також при незадоволенні кар’єрою відбувається зниження продуктивності в роботі.