Розвиток дитини дошкільного віку

Після народження малюка практично всі батьки починають замислюватися про майбутнє своєї дитини. Розуміючи, що багато чого в розвитку малюка залежить від виховання і створення сприятливих умов, батьки часто відчувають невпевненість і деякий страх. Будь-який батько хоче для своєї дитини кращого життя і представляє її майбутні досягнення – перші кроки, перше слово, успіхи в навчанні й фізичному розвитку.

Без названия (13)Важко уникнути постійного порівняння свого малюка з дітьми-однолітками або близькими за віком дітьми. Важливо пам’ятати, що це хоч і природне, але абсолютно марне і безглузде заняття. Кожна дитина неповторна і унікальна і в усьому світі немає малюків, однакових за темпами зростання та рівнем розвитку.

Ваша дитина — єдина і вона сама вибирає свій режим відпочинку і харчування, у неї індивідуальний графік росту і розвитку фізичних показників. Треба вміти розуміти малюка, намагатися пізнати його – це допоможе вам стати дитині справжнім другом і порадником, саме в ті моменти, коли вона особливо потребує.

До моменту появи на світ мозок малюка повністю сформований, але нервова система ще нерозвинена. Після народження починається інтенсивне вдосконалення мережі нервових волокон, які допомагають дитині оволодіти мовою, рухами і т. д. Йде активна підготовка мозку малюка до мислення, освоєння нових знань, умінь і навичок. Таким чином, процес розвитку дитини починається з моменту народження і його якість багато в чому залежить не тільки від дій батьків.

У кожної дитини свої норми біологічного дозрівання та у процесі росту малюк отримує свій життєвий досвід. Звичайно, велику роль у формуванні особистості малюка відіграють природні якості і методи виховання, умови, в яких відбувається ріст і розвиток дитини.

Дозрівання головного мозку супроводжується утворенням нейронних зв’язків. Ті, які активно використовуються збережуться надовго, а ті, які не використовуються – з часом зникнуть, приблизно до підліткового віку. Тому все треба робити відповідно до віку малюка, вчасно, і не нав’язувати йому зайвих знань і умінь, інакше можна втратити все, що вже є. Важливий принцип: всьому свій час.

Дитина дошкільного віку намагається повторювати дії дорослих, поступово оволодіваючи різними видами діяльності. Не поспішайте забороняти їй які-небудь дії, просто зверніть увагу, як вона грається. Як правило, в цьому віці дитина активно пізнає світ за межами своєї сім’ї – дайте їй можливість розвиватися, заохочуйте її інтерес та захоплення. Саме рольові ігри допомагають дитині у формуванні та усвідомленні її власного «Я». В цей же час закладаються основи навчальної і трудової діяльності – не критикуйте, частіше хваліть її за спроби оволодіти яким-небудь видом діяльності. Оцінюйте працю малюка, але не в категоричній формі – вказуйте на слабкі і сильні сторони, радьте як досягти кращого результату. Це допоможе дитині навчитися слухати дорослих і діяти за зразком, що дуже стане в нагоді їй в подальшому житті – при навчанні в школі та в інших навчальних закладах.