Розлучення і діти: правила поведінки

Коли рішення про розлучення прийняте остаточно і безповоротно, залишається одна важлива проблема: як коректно сказати про це дитині? Хто і що повинен говорити? Коли краще починати розмову і як не прищепити ненависть до одного з батьків? Про все це – в даній статті.

Без названия (2)Важливий аспект у такій розмові – вік дитини

Якщо дитина ще у віці до п’яти років – про те, що тато чи мама більше не буде жити разом, можна сказати за день-два до від’їзду. Якщо дитина в молодших класах – на осмислення знадобиться тиждень-два. А от підліткам старшого шкільного віку потрібно як мінімум місяць, щоб звикнутися з думкою – цей вік дуже небезпечний юнацьким максималізмом, схильністю до гіперболізації і непередбачуваним характером. Навіть зазвичай тиха та спокійна дитина може повести себе неадекватно, зіткнувшись з такою проблемою. Тим більше, що перед дорослими дітьми зазвичай постає серйозний вибір: з ким з батьків залишитися.

Якщо ж розлучення – справа спонтанна, тут можуть бути великі складності. Зазвичай розмова перекидається на винуватця, а він, у свою чергу, як правило, намагається всіма силами виправдатися перед дитиною. Така бесіда може повністю дезорієнтувати і збити дитини з толку. Якщо обидва не готові до пояснень – краще відкласти їх, ніж наговорювати один на одного і налаштовувати дитину проти одного з батьків. Тут важливо обов’язково попросити пробачення і пообіцяти при будь-яких обставин бути завжди поруч, нехай і не під одним дахом.

Саму розмову ні в якому разі не можна проводити ввечері, інакше ніч у дитини буде повна стресу та переживань. Найкращий час – післяобідній, саме тоді дитяча психіка найбільш розташована на м’яке сприйняття будь-якої інформації. Можна спробувати піти за покупками після такої розмови. Дитина буде трохи дезорієнтованою, але зрозуміє, що її люблять, і готові проводити з нею час. Але така розмова також не повинна мати місце перед відрядженням. На перших порах дитині поруч потрібні обоє батьків. Крім того, спільні бесіди потрібно провести не раз, а іноді і не два – малюкові не повинно здаватися, що його думка не враховується.

Важливо пояснити

Важливо пояснити, що провини дитини в розлученні немає, і що рішення було прийнято батьками для її ж блага. М’яко пояснити, що вона ще мала, щоб усвідомити повну картину відносин дорослих, але це не означає, що з нею не рахуються. Якраз заради неї і приймається рішення, саме її інтереси – найважливіші у прийнятті подальших рішень.

Ще один важливий аспект – дайте дитині зрозуміти, що не всі відносини приходять до кінця через розлучення. Ваш випадок – один з багатьох, вам дуже шкода, що так вийшло, але напевно у дитини в майбутньому складеться все більш райдужно.