Рак передміхурової залози

Рак передміхурової залози (рак простати) часто буває агресивним і безшумно продовжує поширюватися навіть після повного видалення простати. Зазвичай це підтверджується повторними перевірками специфічного антигена простати(СРП), в результаті яких часто виявляється, що метастази утворилися в пахових лімфатичних вузлах або кістковій тканині тазу. Лікарі називають це олигометалічним раком простати або раком з ізольованими, близько розташованими метастазами.

Повторні операції, звичайна променева терапія, хіміотерапія, гормональна терапія раніше вважалися «золотим стандартом» методу лікування метастатичного раку. Усі вони мають небажані побічні ефекти, і з часом розвивається резистентність.

Сьогодні для лікування метастатичного раку використовується і новий метод — радіохірургія кіберножа, який вже довів свою ефективність у світі.

Лікування первинної пухлини передміхурової залози за допомогою радіохірургії є відносно відомим методом, історія якого налічує близько десяти років, і в цій області вже проводяться багатоцентрові дослідження. Наприклад, минулого року в США було опубліковано дослідження, що доводить ефективність радіохірургії для пацієнтів з середнім або низьким ризиком захворювання раком передміхурової залози. Після радіохірургії простати за допомогою кібероножа рецидив раку простати в групі вилікуваних пацієнтів був виявлений лише в 2% випадків за п’ятирічний період.

У радіохірургічному центрі Сигулдинской лікарні з червня 2016 року проводиться операція по видаленню первинних пухлин простати за допомогою кіберножа.

У 2017 році розпочато лікування метастатичного раку простати за допомогою радіохірургії. Піонером впровадження цього методу в Латвії є лікар-рентгенолог і терапевт доктор Марис Межиккис.

З чого розпочати і що робити

Перш ніж прийняти рішення на користь радіохірургії, необхідно провести позитронно-емісійну томографію(ПЕТ/КТ), в ході якої можна буде точно обстежувати навіть дуже маленькі вогнища ракових клітин, причому їх часто зустрічають частіше, ніж за допомогою інших методів діагностики. Це обстеження з використанням препарату(68) ГаПСМА, який є спеціальним препаратом

Особливо у разі раку передміхурової залози, він визнаний найбільш точним методом діагностики раку передміхурової залози на даний момент. Це дослідження особливо важливе для тих пацієнтів з раком передміхурової залози, до яких хвороба повернулася після попередньої або класичної променевої терапії, оскільки воно надає дуже важливу інформацію як для лікаря — розробити детальний план лікування, так і для пацієнта — поліпшити прогноз одужання.

Після цього, за результатами обстеження, разом з пацієнтом, можна планувати який метод лікування — радіохірургія, або класична хірургія, або променева терапія, або усі перераховані методи в різних поєднаннях.

Для визначення результатів терапії у випадку з олигометаметазами найбільш поширеною тактикою є тактика: впродовж трьох місяців після лікування проводиться аналіз PSA і робиться висновок про наявність змін. Через шість місяців ПЕТ / КТ дослідження повторюється, щоб переконатися, що опромінені вузли неактивні і не з’являються нові.

Першим простим показником є аналіз крові, який визначає PSA. Якщо вона має тенденцію до зниження або навіть досягає нуля, терапія вважається ефективною. Якщо СРП хоч би трохи стійкий, через шість місяців ви можете повторно обстежувати ПЕТ / КТ і проаналізувати, чи зберігається пухлинна активність або ні. Якщо це зберігається, це означає, що пухлинні клітини реагують не повністю або що десь у іншому місці сформувалося нове вогнище. При необхідності радіохірургічну операцію можна повторити.

Переваги радіохірургії перед традиційними методами

Класичні методи лікування, використовувані у випадках, коли у людини метастази є системними або зачіпають значно більшу конкретну область тіла, наприклад, таз, якщо використовується звичайна променева терапія. В цьому випадку опромінюють як специфічні тканини, так і суміжні тканини, оскільки за допомогою класичної променевої терапії неможливо точно опромінити виключно пухлинну тканину.

Гормональна терапія, яка є так званим золотим стандартом, або частиною стандартної терапії, зазвичай пропонована консультацією урологів в тих випадках, коли пухлина вже поширилася, також ефективна тільки три-чотири роки, тоді вона стає усе більш неефективною. Так звана вогнетривка гормональна ситуація, що виникає в пухлинних клітинах, стає нечутливою до гормонів. Залишилося перейти до хіміотерапії.

Якщо радіохірургія включена в лікування метастаза, то це можливість відкласти момент, коли варто почати хіміотерапію. Завдяки радіохірургічному методу подальше поширення раку сповільнюється як біохімічно, так і клінічно. На практиці і у рамках останніх клінічних досліджень доведено, що час до моменту початку хіміотерапії(якщо це дійсно необхідно) подовжується в середньому на два роки.

У радіохірургічний центр Сигулдинской лікарні приймаються пацієнти, які не можуть допомогти іншими методами в інших медичних установах, — урологи в основному хірурги і мають хірургічний інтерес, часто ці фахівці скептично відносяться до нових методів. Проте, насправді позитронно-емісійна томографія(ПЕТ/КТ), за допомогою якої можна точно визначити метастази пухлини, у поєднанні з детальною міченою радіохірургією(виконуваною кіберножем), нині є найбільш прогресивним методом лікування ізольованих і довколишніх метастазів раку передміхурової залози. У свою чергу, раннє виявлення метастазів дозволяє почати проактивну терапію і усунути локальне поширення захворювання, відкласти початок гормональної терапії і, можливо, повністю вилікувати рак, якщо мікрометастази не розвиваються і кіберніж справляється з окремими метастазами.

Ще однією перевагою є можливість повторення радіохірургічної операції. Правда, метод відносно дорогий.

Принципи радіохірургії

Радіохірургія ґрунтована на високопотужній спрямованій променевій терапії, метою якої є ушкодження ДНК пухлинних клітин, що регулює діяльність цих клітин. Коли ДНК пошкоджена, клітина ще деякий час жива, але скоро помирає, розчиняється, іноді залишаються склеротизовані тканини. Це може статися не відразу, і може статися, що клітини продовжуватимуть ділитися деякий час. Тому через 3-6 місяців після проведення радіохірургічних сеансів по усуненню метастаза раку передміхурової залози необхідно провести обстеження.

Для того, щоб кіберніж міг точно опромінювати тільки вузли пухлини і не впливати на навколишні здорові тканини, використовуються спеціальні маркери, що служать детальними орієнтирами, що направляють робота. За допомогою маркера — тонкої золотої нитки — вказується бажаний лімфатичний вузол або метастаз пухлини. Це знаходиться під контролем ультразвукового контролю за допомогою голки, зробленої інвазійним радіологом. Потім комп’ютерна томографія(КТ) і магнітно-резонансні дослідження(МРТ) показують, де знаходиться потік. Об’єднуючи зображення з розташуванням нитки розжарювання, отримані у рамках КТ, МРТ і ПЕТ/КТ досліджень, можна точно визначити об’єми і контури метастазів пухлини, а також під час процедури знайти місце, що вимагає лікування. Для пацієнта ця процедура трохи неприємна. Голка із золотою ниткою трохи товща за ін’єкційну голку, у свою чергу, голка, використовувана для анестезії, ще товще маркерної, тому деякі пацієнти навіть не вважають це необхідним.

Ліквідація пухлини простати дає потенційно кращий ефект, якщо у великих дозах випромінювання доставляється у бажане місце. Проте слід пам’ятати, що навколишні тканини іноді обмежують доступ. Якщо фокус знаходиться далеко від життєво важливих тканин, за один сеанс може бути отримана велика доза опромінення, і якщо пухлина забралася в пахові лімфатичні вузли, поблизу яких розташований кишечник, небезпечно вводити усю дозу за раз, оскільки тоді в кишечнику можуть з’явитися опіки, виразки. В цьому випадку така терапія зазвичай ділиться на три прийоми. Проте кожен пацієнт індивідуальний, і кожен випадок розглядається індивідуально.

Досвід Андриса(63 роки)

Андрис дізнався про можливість рішення проблем, пов’язаних з раком передміхурової залози, з використанням новітніх технологій, і не традиційно приймається не від лікарів, а від преси, тому він ділиться своїм досвідом — так, щоб він був корисний іншим.

Перехід від класичного лікування до сучасних технологій в радіохірургічному центрі Сигулдинской лікарні

«Мій рак простати був діагностований навесні 2013 року під час чергового медичного огляду. Працедавець пропонує мені медичну страховку, тому раз на рік я проходжу обстеження і здаю усі необхідні аналізи, включаючи аналіз крові у рамках СРП, за рекомендацією сімейного лікаря. Виявилось, що при аналізі СРП норма була злегка перевищена, але особливих скарг або виражених симптомів у мене не було, єдине, що я почав частіше ходити в туалет вночі.

Проте, я пішла на консультацію до уролога, де була проведена біопсія передміхурової залози, яка показала, що у мене рак на другому етапі. У липні 2013 року мене прооперували, після чого в жовтні я здав тести, і все було в порядку — індикатори були дуже хороші. На жаль, рік потому СРП знову виріс..

Мене направили на променеву терапію в об’ємі тридцяти сеансів, опромінили усією тазовою зоною. До речі про побічні ефекти — мене попередили, що мене можуть нудити, але мене не нудить. Можливо, тому що у мене сильне тіло, я багато тренуюся, займаюся велоспортом і їздою на велосипеді. Так що запаморочення не було, але геморой загострився.

Після променевої терапії значення PSA в аналізах знизилися, але не досягли передопераційного рівня, і через рік вони знову виросли. Лікарі вирішили, що робити далі: променева терапія вже була застосована, тому наступний крок — гормональна терапія. Але фахівці говорять, що цей вид терапії може мати і побічні ефекти — збільшується вага, зменшується м’язова маса, більше того, рано чи пізно виникає опір, і мені стало цікаво, чи є якась інша можливість.

З преси я дізнався, що в радіохірургічному центрі Сигулдской лікарні з’явилися нові технології — позитронно-емісійна томографія ПЕТ і Кіберножа, або так званого кіберножа. Я подзвонив в центр, мій випадок оцінив лікар — доктор Марис Межецкис і порекомендував розпочати з ПЕТ дослідження. Результати показали наявність трьох онкологічних метастазів в тазу, поблизу великих кровоносних судин, а також навколо сечового міхура.

З укладенням ПЕТ я познайомила свого лікаря, який раніше оперував мене. Я запитала його, чи можливо якимсь чином поліпшити процес лікування за допомогою новітніх технологій. Проте відповідь був такий : гормональна терапія потрібна, плюс хіміотерапія, і ви повинні почати її якнайскоріше. Про інших, нових можливостях — ні слова. Я зрозумів, що консультація лікаря наслідує традиційні рекомендації і не ризикує спробувати щось нове. Тому я самостійно вирішила на користь радіохірургії — врешті-решт, при необхідності, можу почати гормональну терапію у будь-який час.

Шість сеансів впродовж півтора тижнів.

У січні 2017 року спільно з доктором Сигулдинского радіохірургічного центру, доктором Межекисом, ми запланували курс лікування. У клініці «Диамед» було проведено обстеження для підготовки вакуумного мішка — під час радіохірургічної операції він повинен був закріпити мене в потрібному положенні. Перед процедурою у вузли пухлини також поміщалися спеціальні золоті нитки. Це було не боляче, просто трохи неприємно. Я пожартував, що тепер мій шлунок повний золота, оскільки два очки з трьох були позолочені. Треті координати були отримані з використанням керівництва по хребетних хребцях.

Всього за півтора тижні в Сигулдинском радіохірургічному центрі я отримав шість сеансів. Мій випадок був особливим, оскільки у мене був протез стегнової кістки, тому опромінити все три метастази одночасно було неможливо. По-перше, в трьох сеансах опромінювалися перші два вузли, а після вибору іншого позиціонування в трьох інших сеансах — вузли, що залишилися. Якби у мене не було протеза тазостегнового суглоба, я міг би обмежитися трьома сеансами.

За птахів, що співають. і звуки музики.

Я поїхав в Сигулду у кінці робочого дня. Процедура тривала сорок хвилин — весь цей час треба лежати нерухомо. Атмосфера приємна, сестри дуже допомагають, керівництво центру дуже підтримує. Поки сучасні технології роблять свою справу, навкруги співають птахи, грає музика, під стелею цвіте яблуня.

Відразу після процедури я сіла за кермо і поїхала назад в Ригу, ніяких обмежень або побічних ефектів, запаморочення не було. Це абсолютно інше, чим після операції в лікарні. Потім я провела два тижні в лікарні, після чого носила катетер сечового міхура ще місяць, що було незручно. Променева терапія тривала тридцять днів підряд.

Тепер, озираючись назад, я думаю — якби вже на самому початку, коли пухлина вражала тільки передміхурову залозу, лікування можна було б почати з використанням сучасних технологій, можливо, без хірургії. Хоча у той час ці технології в Латвії ще не були доступні. Але я почуваю себе дуже добре, і в другій половині весни я проведу повторний аналіз ПСА. «

Де можна записатися на консультацію по радіохірургії кіберножем(CyberKnife)?

На очну консультацію в Сигулді (Сигулдська лікарня) можна записатися по тіл +371 20270077 щодня в робочий час

Є можливість також відправити електронний безкоштовний запит на оцінку ситуації — на нашому сайті www.cyberknife-sigulda.com.