П’ятий тиждень вагітності: відчуття та ознаки

До початку п’ятого тижня ембріон вже складається з певного числа клітин, а зараз він починає набувати форму. І ця форма нагадує букву С, з одного боку має опуклість, яка в подальшому стане головою, а з іншого невеликий хвіст (хвостову нирку), яка буде куприком. Паралельно з цим починають розвиватися і всі інші органи, поки немає ручок і ніжок.

55Як раз на п’ятому тижні вагітності виникає нервова система і органи відчуттів. Розвиваються серце, печінка, легені, шлунок, кишечник, кістки, м’язи, кровоносні судини, сечовивідні шляхи та статеві органи. Для запобігання дефектів нервової системи рекомендується приймати фолієву кислоту під час планування за 3 місяці до зачаття і в перші три.

Крім усього перерахованого вище, в кінці четвертого тижня — на початку п’ятого, виникає примітивний обмін крові між мамою і дитиною. Ембріону потрібен кисень, щоб жити, який може надійти тільки разом з кров’ю. Вже зараз утворюється амніотична рідина (навколоплідні води). Це дозволяє дитині правильно розвиватися і забезпечить достатнім рівнем безпеки. До кінця цього тижня розмір ембріона становить приблизно два міліметри, і з кожним днем збільшується в два рази.

Іноді жінки інстинктивно знають, що вони вагітні. Найбільш імовірною причиною цього почуття є приплив великої кількості жіночих статевих гормонів естрогену і прогестерону, а також зовсім нових гормонів, таких як ХПЛ — людський плацентарний лактоген і ХГЛ — хоріонічний гонадотропін людини. Багато жінок страждають від нудоти, яка іноді супроводжується блюванням. Зазвичай це виникає вранці, але може статися в будь-який час доби. Нудота і блювання звичайно зникають до кінця першого триместру.

У цей період груди наливаються, тому можуть виникнути хворобливі відчуття. Ще одна дуже поширена ознака вагітності прискорене сечовипускання. Крім цього нерідко загострюються смакові рецептори, нюх і слух.