Професія моряка: романтика і реальність

Робота в морі завжди була важкою, однак цей рік поставив перед офіцерами та рядовими плавскладу нові надважкі завдання. Спалахи коронавірусу на борту, відсутність можливості сходу на берег в більшості портів, криза зміни екіпажів, недостатня увага до проблем моряків з боку держав світу і, отже, повільні зрушення в ситуації, що склалася — все це тільки частина проблем, з якими довелося зіткнутися працівникам флоту. Незважаючи ні на що, члени екіпажів продовжують виконувати свою роботу, щоб світ не занурився в гуманітарну катастрофу.

0cce71f0-7cf8-475f-a666-016b9fb55805Скільки у світі моряків?

За даними китайського Бюро з морських справ, перше місце по їх кількості займає Китай, де за станом на 2018 рік було зареєстровано 1,58 млн морських фахівців. При цьому власниками 15% (239 тисяч) капітанських і офіцерських дипломів є жінки, що робить країну неофіційним лідером в питанні розширення прав і можливостей жінок в морі. За останніми даними Міжнародної палати судноплавства (ICS) за 2015 рік, загальна кількість моряків у світі тоді становила 1,648 млн осіб. Тобто приріст числа членів екіпажів в Китаї був досить інтенсивним.

За даними на 2018 рік, топ країн, що надають екіпажі, виглядав наступним чином: після Китаю йшли Філіппіни з 460 тисячами морських фахівців, третє місце займала Індія (208 799 тисяч моряків), потім Росія (приблизно 180 тисяч) і Україна (120 тисяч). А значить, вже на той момент загальна чисельність моряків у світі перевищувала 2,5 млн, і сьогодні вона продовжує зростати. Професія залишається затребуваною.

COVID-19 і його наслідки

Судноплавна галузь поки тільки вибирається з прірви, куди її відкинула пандемія COVID-19. У нафтогазовому секторі, наприклад, не обійшлося без гучних банкрутств (компанії Hornbeck Offshore, Noble Corp. та інші), а власники VLCC танкерів віддавали суду для використання в якості нафтосховищ, однак зараз у міру стабілізації цін на нафту галузь поступово відновлюється. Ринок суховантажів теж сильно постраждав через закриття портів і скасування рейсів по всьому світу. Більшість замовлень на нові судна в даний час або скасовані, або відкладені, проте перевезення повертаються до колишнього обсягу, і на тлі цього з’являються вакансії для моряків.

Плюси і мінуси роботи в морі

Треба сказати, що всі останні місяці увага громадськості була зосереджена, і цілком виправдано, на негативних аспектах роботи в морі. Однак jobatsea має чимало позитивних сторін: хороша зарплата, повноцінна відпустка, можливість побачити світ і розвиватися в професії, досить легкий перехід до роботи на суші.

Однак є й мінуси. В першу чергу, це ризики для здоров’я; скорочення кількості робочих місць на суднах, через що кожен член команди з року в рік виконує все більше обов’язків, що сприяє зростанню рівня втоми і стресів; довга розлука з сім’єю; рутина і нудьга на борту; бюрократія в роботі — членам екіпажів доводиться заповнювати все більше і більше чек-листів і звітів.

З огляду на всі плюси і мінуси морської кар’єри, можна сказати, що морська професія — це як і раніше хороший вибір. Робота залишається цікавою і фінансово вигідною, незважаючи на ряд недоліків, з багатьма з яких можна і потрібно боротися заради щасливого життя на борту.

Щоб робота була в радість, а у члена екіпажу були хороші перспективи, важливо здобувати додаткові навички, щоб бути затребуваним як у морі, так і на березі; регулярно проходити медичний огляд і брати в рейс необхідні ліки; навчитися перетворювати самотність на судні в усамітнення і проводити вільний час в рейсі з користю, розвиваючи нові навички або займаючись улюбленим хобі.