Принципи роботи УЗД

УЗД-сканер являє собою пристрій, що використовує ультразвук для отримання зображення внутрішніх органів тіла.

UsiDiagnostikaОскільки звукові хвилі, на відміну від рентгенівських променів, повністю безпечні, ультразвукове дослідження часто використовується за спостереженням розвитку дитини в утробі матері. Також УЗД може бути використано для постановки діагнозу захворювань внутрішніх органів: печінки, серця, нирок, органів черевної порожнини.

Термін «ультразвук» у фізиці означає звукові хвилі, частота яких вища за частоту, яка сприймається людським вухом. Частота ультразвуку, використовуваного в діагностиці становить, як правило, від 2 до 18 мегагерц. Більш високі частоти забезпечують кращу якість зображення, але краще поглинаються шкірою і іншими тканинами, тому не можуть проникнути так глибоко, як більш низькі частоти. У свою чергу, низькі частоти можуть проникати глибше, але поступаються якістю зображення.

Ультразвук проходить через м’які тканини і рідини, але відбивається від більш щільних поверхонь. Наприклад, при наявності каменів у жовчному міхурі, ультразвук відіб’ється від них, в іншому випадку — пройде далі. Чим щільнішим буде об’єкт, з яким зіткнеться ультразвук, тим сильнішим буде відображення. За рахунок цього формується зображення на екрані ультразвукового апарату: різні відтінки сірого кольору означають об’єкти різної щільності.

УЗД повсюдно використовується в сучасній медицині, будучи основним засобом діагностики в різних областях.

Ультразвукові датчики

Сферу застосування ультразвукового апарату визначають його датчики. УЗД-сканер купити можна в стандартній комплектації, цього буде достатньо для більшості повсякденних процедур. У міру набуття нових датчиків розширюється список вирішуваних апаратом задач.

У більшості випадків датчики розташовуються на поверхні тіла пацієнта, однак, деякі з них розміщуються всередині організму, що, як правило, забезпечує більш чіткі та інформативні зображення. Існують мініатюрні датчики, що розміщуються на кінці катетера і поміщаються в кровоносні судини, що дозволяє отримати зображення стінок судин.

Застосування ультразвуку:

 

  • В анестезіології — для моніторингу введення голки з анестезуючим розчином поблизу нервів.
  • У неврології — для пошуку тромбів і бляшок, вимірювання кровотоку в сонній артерії.
  • В урології — для обстеження органів в області тазу, в тому числі матки і яєчок.
  • Акушерське ультразвукове дослідження є частиною стандартної допологової допомоги. З його допомогою відбувається оцінка перебігу вагітності та моніторинг різних аспектів здоров’я плоду і матері. Доплерографія показує серцебиття плода і допомагає виявити ознаки порушень в роботі серця і кровоносних судин.
  • Ехокардіографія, крім отримання зображення серцево-судинної системи, дозволяє виміряти кровотік і рух серцевої тканини.
  • Значно розширилося використання ультразвуку в невідкладній медичній допомозі. Наприклад, УЗД використовується для діагностики при пошкодженнях, які спричинили кровотечі в черевній порожнині. Інший приклад — діагностика при підозрі на камені в жовчному міхурі або запалення жовчного міхура.