Показники нормального фізичного розвитку: рухливість дитини в 9-12 місяців

В 9-12 місяців більшість дітей вже можуть стояти без підтримки і робити кроки за допомогою батьків. Причому роблять вони це з великим задоволенням, чого не можна сказати про їх дорослих помічників. «Високим» батькам не надто приємно довго стояти і ходити, зігнувшись у «три погибелі». Тому невгамовного карапуза частенько «запрягають» в ходунки.

baby_10-month-oldДіти описуваного віку вже роблять самостійні кроки. Ходять, тримаючись за меблі, йдуть вперед, якщо простягнути їм дві руки, але частіше пересуваються бочком. Ті малюки, які навчилися ходити трохи раніше своїх однолітків, підкорюють «вершини» — намагаються бігати і стрибати, спираючись на руки або дорослих.

Дитина продовжує вивчати і освоювати навколишній простір. Тепер їй мало «біганини» по підлозі. Дитину тягне вгору. Вона все частіше штурмує дивани, крісла, ліжка, стільці, забирається на сходи і так далі. До речі, саме тому дитячі ліжечка повинні бути з високими бортиками і вкрай стійкі, адже маленький дослідник захоче підкорити цю вершину. Тепер малюк буде підійматися на поверхні не тільки з дослідницькою метою, але і якщо побачить «на вершині» річ, яка його цікавить. Не потрібно зупиняти маленького дослідника, але мама або тато завжди повинні бути поруч, щоб підстрахувати безстрашного малюка.

Коли у дитини виникає потреба підняти щось із землі, вона більше не падає на «п’яту точку», як раніше, а нахиляється або присідає.

Дитина вже вільно користується обома руками. І може виконувати ними різні дії. Наприклад, однією рукою обіймати іграшку, а іншою гладити іграшку по голові. Малюк вже вміє не «кидатися» речами, а м’яко покласти предмет, який йому набрид. Вміє тримати дві невеликі іграшки в одній руці. При грі з м’ячиком вже не тільки кидає його, але і намагається ловити. Якщо мама читає дитині книги, то дитина може перевертати сторінки. Пальці стають спритнішими. З допомогою великого і вказівного пальця дитина може брати дрібні предмети.

Головне пам’ятайте, що всі діти різні, їх розвиток йде за індивідуальним планом, багато що залежить не тільки від батьківського завзяття, але й від можливостей самої дитини, від генетичної програми, стану здоров’я, характеру та настрою. Тому не варто «бити тривогу» якщо ваша дитина в чомусь не встигає за сусідським малюком. Існує лише схематична «програма» освоєння рухів малюком в перший рік життя. І кожна дитина проходить її по-своєму.