Питання психологу: що відбувається з людиною, коли вона переживає психологічну травму?

Горе, нещастя, тяжкі переживання. Неможливо прожити життя не дізнавшись, що це таке. Ще в дитинстві, втративши улюблену іграшку, ми заливалися слізьми. У ранньому дитинстві такі сильні переживання швидко забуваються, їх витісняє низка нових вражень.

psihotravma08-300x227А ось в юності у людини трапляється більш важкий досвід, коли на неї несподівано обрушуються дорослі переживання. У цьому віці всі неприємності здаються кінцем світу. За статистикою практично у кожної людини до 22-х років виникає думка про самогубство. Таким підліткам необхідна допомога психолога. Це потім, вже обертаючись назад, розумієш, які це були дурниці.

У зрілому віці, пройшовши тренінг особистісного зростання, приходить усвідомлення цінності власного життя. З’являється відповідальність перед дітьми і старіючим батьками. Ми розуміємо, що саме у виконанні цього важкого боргу і є наше щастя.

Але яке ж вразливе все те, що нам так дорого, що становить основу і сенс нашого існування. Зрада улюбленого, розлучення, втрата близьких, та інші прикрощі ламають людину, забирають спокій і здоров’я.

Що ж відбувається з людиною, коли вона переживає психологічну травму?

Для початку визначимося, що ми розуміємо під поняттям «горе» або «біда». Тут очевидно, що основне — це не що конкретно сталося з людиною, а те, наскільки це серйозно для неї. Так, для одного розлучення — це нічого страшного, а для іншого — катастрофа. Під горем або бідою розуміється подія, яка зруйнувала або завдала суттєвої шкоди будь-якій значимої сфері існування людини. Це може бути для одного робота, а для іншого особисте життя, а третій не бачить свого життя без присадибної ділянки. І коли з якої-небудь причини руйнується основна частина життя людини, для неї це горе. Сюди ж можна віднести регулярне загострення старих проблем. Наприклад, молода дівчина мріяла вийти заміж за прекрасного принца, а через 5 років виявилося, що він п’яниця і гуляка, а у неї від нього вже двоє дітей. Ну і, нарешті, всі ми змушені переживати різні події у своєму життя. Старіючий організм, діти, які пішли з сімей, або навпаки поява нового члена сім’ї. Подібні труднощі також вимагають стійкості і часто невміння вирішити такі життєві проблеми є джерелом неврозів і серйозних хвороб.

Але яка б біда не сталася з людиною, не можна постійно жити минулим. Рано чи пізно необхідно знайти в собі сили встати на ноги і почати все спочатку. Основним завданням є заміна пораненої, хворої частини себе на нову, сильну і плідну. Адже в будь-який напруженій ситуації є потенціал для подальшого розвитку. Важливо зрозуміти, що навіть найважча ситуація може вас навчити чомусь. Не зациклюйтеся на своєму горі, не замикається в собі, навчіться з гідністю приймати будь-які життєві зміни.