Періодонтит зуба: що це таке, симптоми та лікування

Що відбувається, коли людина відкладає лікування карієсу? З кожним днем порожнина збільшується, мікроорганізми успішно освоюють «нижні поверхи» зуба, тобто кореневі канали, і коли пацієнт опиняється у кріслі стоматолога, йому виносять невтішний вердикт – періодонтит. Це таке ж ускладнення карієсу, як і пульпіт, але лікувати його складніше та довше.

Періодонтит зуба: що таке?

Коли бактерії потрапляють за межі кореневого каналу через верхівку, починається запалення прилеглих тканин. Періодонтит, висловлюючись простою мовою, є навколокореневим абсцесом, що виникає через неправильне пломбування каналів або відсутність лікування карієсу як такого. Патологія може протікати у гострій та хронічній формі, бути фіброзним, гранулюючим або гранулематозним. Нерідко зустрічаються і періодонтити тимчасових зубів, адже в дітей інфекція поширюється набагато швидше, ніж в дорослих.

Як проявляється періодонтит кореня зуба?

Симптоматика визначається стадією та видом захворювання:

 

  • Гострий періодонтит. Клінічна картина яскрава, часто страждає загальний стан людини. Температура підвищується до 38-39 градусів, може виникнути озноб. Зуб ниє, сильно болить, особливо при накушуванні, є відчуття «висунутого» зуба (обумовлене збільшенням тиску в періодонтальній щілині). Ясна припухлі, болісні при дотику. З часом характер болю змінюється на пульсуючий з рідкісними періодами затихання (як правильно, на фоні прийому анальгетиків). Руйнування кісткової тканини ще немає, поки що гній просто поширюється за межі верхівки кореня.
  • Хронічний періодонтит. Ознаки гострого запалення затихають, часом пацієнт взагалі не скаржиться, але в проєкції верхівки кореня активно йде руйнація кісткової тканини. Іноді біль відчувається при постукуванні зуба чи прийомі гарячої їжі. Дуже часто на яснах видно 1-2 свищеві отвори, через які відбувається відтік ексудату. Бувають такі форми хронічного періодонтиту: фіброзна форма (розростається фіброзна тканина та розширюється періодонтальна щілина); гранулююча форма (кісткова тканина навколо верхівки кореня резорбується, саме вогнище руйнування без чітких контурів); гранулематозна форма (на верхівці кореня утворюється кіста або гранульома із щільною оболонкою). На рентгенограмі добре проглядаються усі види хронічного періодонтиту.
  •  Загострення хронічного періодонтиту. Якщо захисні сили організму знижуються, або ж людина зазнала переохолодження, уражений зуб дається взнаки новим нападом болю, повторюючи клініку гострої форми. Цей процес хвилеподібний, хвороба то загострюється, то затихає. Періодонтит молочних зубів у дітей має ті ж ознаки, але він небезпечний тим, що інфекція дуже швидко може поширитися по м’яких тканинах аж до флегмони, тому негайно потрібно показати дитину лікарю.

Лікування періодонту: видаляти зуб або зберігати?

Тактика лечение периодонтита зуба визначається даними клінічного обстеження та результатами рентгенівського знімка:

 

  • При гострій формі хвороби та її загостренні потрібно дати можливість відтекти гною. Для цього канали залишають відкритими, навіть якщо потрібно зняти стару коронку або пломбу. Під час їжі порожнину зуба закривається ваткою, причому протягом дня потрібно проводити полоскання содово-сольовим розчином хоча б раз на 1-2 години. Зазвичай лікар призначає для полоскань хлоргексидин або мірамістин. Антибіотикотерапія – за показаннями. За наявності гнійного абсцесу на яснах він розкривається лінійним розрізом із постановкою дренажу. Через кілька днів у зуб закладаються ліки, ставиться тимчасова пломба, і якщо наступного тижня скарг немає – можна обтурувати канали та встановлювати постійну пломбу.
  • Лікування хронічного періодонтиту проводиться з урахуванням того, наскільки далеко зайшли зміни у кістковій тканині. Фіброзну форму можна вилікувати за 2-3 візити, а гранулююча та гранулематозна форми часом вимагають кількох місяців лікування. У канали вноситься спеціальна кальцієва паста для усунення запалення та регенерації навколокореневих тканин. Великі кісти (2-5 см) видаляються разом із верхівкою зуба оперативним методом (метод називається «резекція»).

Періодонтит зубів з несформованим корінням лікують з використанням сильних бактерицидних препаратів з щадною обробкою кореневих каналів. Молочний зуб з періодонтитом можна видалити, якщо він рухливий або корінь розсмоктався більше, ніж на 2/3 довжини й на зміну зубів чекати менш як рік.

Фізіотерапія – безболісний та ефективний метод впливу на запальне вогнище, що дає непоганий результат (що особливо важливо для дітей, яким важливо зберегти зачатки постійних зубів). Фізіотерапевтичні методи використовують у комплексі з основним лікуванням.

Найбільш популярні:

 

  • Електрофорез антисептиків;
  • Лазерний вплив;
  • Фонофорез (використання ультразвуку).

Після закінчення лікування лікар призначає контрольні рентгенівські знімки через певний проміжок часу (через 1 місяць та пів року) для контролю за станом кісткової тканини.