Особливості зонування торгових приміщень

Дизайн магазину – це частина формування іміджу, яка напряму впливає на репутацію та успішність торгової точки. Яскраве, зручне та стильне оформлення завжди запам’ятовується покупцеві. Особливо якщо воно підкріплене комфортним грамотним розподілом на зони.

Сучасний дизайн магазину – це справжня маркетингова стратегія, яка допомагає успішно продавати. Про зонування в ній варто поговорити детальніше.

зонування магазину

Правило 1. Гарячі та мертві зони і система «трапеції»

Маркетологи стверджують, що рух покупців по магазину завжди чітко сформований та направлений. Наприклад, при вході до стандартного приміщення з центральних дверей більшість людей повертає праворуч та проходить по магазину проти часової стрілки. Перша частина магазину, по якій пройде покупець і називається «гарячою зоною».

Змінити «гарячу зону» може лише конфігурація та незвичайні особливості приміщення. Наприклад, якщо біля входу праворуч буде велика колона чи стіна, напрямок руху повернеться вліво.

Тут варто розмістити усі свої найкращі та найяскравіші товари. Вони будуть привертати увагу покупців, затримувати їх в торговій точці ти стимулювати рухатися далі. Увагу покупця варто захопити одразу, адже вже за кілька секунд він може просто піти далі.

При зонуванні дизайнери також враховують «мертві зони» та систему «трапеції». Головні тези такі:

  • Перш ніж зайти глибше в торговий зал, покупець адаптується та звикає. Перші чотири-п’ять кроків – це і є «мертва зона», в якій клієнти нічого не помічають. Вони завжди дивляться далі, вперед. У цій частині можна розмістити стелажі під неходові товари чи дивани для відпочинку.
  • Система «трапеції» – це особлива частота руху клієнтів. Кожні п’ять кроків людина уповільнює свою швидкість проходу, дивиться навколо та уважно оглядає товар. У таких місцях варто ставити багаторівневі стелажі, на яких можна розмістити товар на всіх рівнях зору.
  • За системою «трапеції» можна сортувати товар, а також виділяти його за допомогою кольору, різкої зміни меблів, декору тощо.

Якщо врахувати всі вказані вище правила, можна спрямовувати увагу покупців та ефективніше продавати товар.

зонування магазину

Правило 2. Підбір меблів та товарів за категоріями «нове» та «базове»

Який би товар не продавався в магазині, його завжди можна поділити на дві основні групи – нове та базове. Якщо говорити про одяг, то до першої категорії потрапляють нові колекції, а до другої – базові речі, як-то футболки, майки, базові штани тощо. Усе з категорії «базове» розміщують ближче до примірочних таким чином, щоб по дорозі клієнт міг звернути на нього увагу та доповнити свій образ нових колекцій.

Усе це стосується і косметики, продуктів харчування, побутової техніки. Базові косметичні засоби (універсальні креми, міцелярні тоніки, тощо) розміщають ближче до каси, щоб по дорозі від новинок покупець доповнив свій кошик. Те ж саме у випадку з продуктами харчування: спочатку – делікатеси та новинки, потім – стандартні набори з томатної пасти, муки тощо.

Розподіл на «нове» та «базове» завжди чіткий та помітний. Його можна втілити за допомогою меблів. Це можуть бути стелажі та вітрини різного кольору, матеріалу та розміру. Також створити зонування товарних частин можна за допомогою освітлення чи кольору в інтер’єрі. На частині з «новим» воно може бути інтенсивніше, яскравіше чи просто мати інший колір.

зонування магазину

Правило 3. Правильне оформлення каси

Каса – головне технічне місце торгового приміщення, де покупці лишають свої гроші. Вона повинна відповідати певним вимогам. По-перше, каса мусить мати певний дизайн, який буде демонструвати статус магазину та його айдентику. Логотип та слоган чудово запам’ятовуються, якщо покупець роздивиться їх уважно в черзі на оплату товару.

По-друге, каса повинна бути помітною. У великих магазинних приміщеннях покупці можуть загубитися і просто не знайти місця, де б можна було оплатити товар. Виділити його можна не лише за допомогою вказівників (що важливо), але й з використанням яскравого світла, кольору, підвищення.

зонування магазину

По-третє, важливе значення має розміщення касової зони. Найкращий варіант – встановлення її в кінці руху покупців по залу, тобто ліворуч проти годинникової стрілки. Так клієнтам буде зручно розплачуватися після огляду всіх пропозицій торгової точки. Виняток – магазинний простір величезної площі. У такому разі простіше встановити касову зону по центру, щоб її було помітно з усіх кінців.

Також варто зазначити, що касові зони не розміщують відразу біля входу. Великі черги можуть відлякувати потенційних покупців. За самою касою можна розмістити продукцію зі знижками та на розпродаж. Під час очікування в черзі клієнти можуть звернути на неї увагу та придбати дещо.

Звісно, зонування точок продажу залежить від багатьох факторів. На нього впливають габарити та конфігурація приміщення, місцезнаходження, тип торгової точки. Проте головні правила допоможуть створити простір, де легко та приємно продавати.