Одинадцятий тиждень вагітності: відчуття та ознаки

Починаючи з одинадцятого тижня і до 20 тижня вагітності, дитина буде дуже швидко зростати. І якщо зараз вона має приблизно 44 — 60 мм у довжину і важить близько 8 грам, то на 20 тижні дитина вже близько 14 — 16 см довжиною і важить 260 грам. Щоб забезпечити таке зростання, кровоносні судини, розташовані в плаценті збільшуються в розмірі відповідно і кількість циркулюючої крові теж збільшується. Це забезпечує необхідну для дитини кількість поживних речовин.

52b9da928f3c9У свою чергу сердечко малюка качає кров по всьому організму і подає в пуповину, що зв’язує плід з плацентою. яка формується і материнською кровоносною системою. В даний час серце поділене на чотири порожнини і б’ється з частотою 140 ударів в хвилину.

На одинадцятому тижні вагітності плід виглядає як маленька людина, тільки з дещо іншими пропорціями тіла. Голова дуже велика в порівнянні з тулубом і кінцівками. Вона займає практично половину довжини тіла. Це сталося через дуже ранній та інтенсивний розвиток центральної нервової системи. Дитина активно рухається і ці рухи чітко видно при ультразвуковому обстеженні. Сформовані нігтьові пластини на пальцях рук і ніг. Розвиваються вуха і райдужна оболонка ока. Швидко розвиваються статеві органи дитини. З м’яких тканин формуються зовнішні статеві органи пеніс або клітор і великі статеві губи. Але, не дивлячись на це, визначити хлопчик це чи дівчинка ще неможливо. До кінця одинадцятого тижня статеві органи дитини повністю розвинені.

У мами також прискорюється кровообіг, особливо в нирках і шкірі рук і ніг. Підвищується обмін речовин і споживання кисню. В результаті збільшення припливу крові до шкіри може трохи підвищитися температура, навіть можуть з’явитися почервоніння і підвищена вологість. Доброю новиною є те, що має поступово зменшуватися відчуття нудоти і блювання, втім, як і всі ознаки токсикозу.

Це дуже важливий тиждень для діагностики вагітності. Якщо майбутня матуся ще не проходила УЗД, то прийшов час це зробити. Під час обстеження, лікар подивиться кількість плодів у матці, перевірить частоту серцевих скорочень, виконає біометричні заміри. Також лікар може оцінити анатомію плоду — спостерігати, як розвинені його голова, серце, шлунок, хребет, сечовий міхур, верхні і нижні кінцівки. Крім усього перерахованого вище лікар оцінить так званий ковніровий простір — типові для цього періоду вагітності набряки навколо шиї плоду. Якщо набряк занадто великий (більше 3 мм), можна припустити наявність аномалій плоду, таких як синдром Дауна та інші генетичні відхилення, пороки серця і кінцівок.

Так само, як весь перший триместр, не варто забувати про помірної фізичної активності, наприклад, ходьбу. Майбутній матусі дуже корисно гуляти, але лише за умови, що немає загрози або ускладнень вагітності. Також не варто забувати про дотримання безпеки особливо на дорозі.

Протягом всієї вагітності гінекологи радять приймати фолієву кислоту, але робити це потрібно тільки з дозволу лікаря. Втім, як і при будь-яких застосуваннях лікарських препаратів, не варто ігнорувати консультації фахівця, особливо у випадку лікування інфекцій і запальних захворювань.