Нестача гормонів щитовидної залози: причини, симптоми та лікування

Щитовидна залоза – найбільша ендокринна залоза в організмі. Вона продукує тиреоїдні гормони і спільно з гипотоламо-гіпофізарною системою регулює обмінні процеси у всьому тілі. Нестача гормонів щитовидної залози несприятливо позначається на стані всіх систем організму – шкірних покривів, серця і судин, нервової, травної, статевої системи та основного обміну. Спостерігається набряклість, напади стенокардії, хронічна втома і апатія, запори і застої жовчі, патології менструального циклу та зниження фертильності, набір ваги і затримка зайвої рідини в тканинах.

628e41b8da9a3f556e4eb8b9e1d86ba6Причини

 
Зазначимо, що нестача гормонів щитовидної залози називається гіпотиреозом. Дане захворювання може бути вродженим або набутим. У першому випадку проблема викликається вродженими патологіями, у другому, що найбільш часто, – супутніми недугами.

До гіпотиреозу можуть призвести операції на щитовидній залозі з її частковим або повним видаленням, хронічний аутоімунний тиреоїдит, який при тривалому перебігу призводить до необоротних пошкоджень залози, а також тривалий прийом тиреостатиків при лікуванні захворювань ендокринної системи.

Однак у більшості випадків причини гіпотиреозу банальні, і пов’язані з нестачею йоду в організмі. Справа в тому, що йод є незамінною структурною речовиною тиреоїдних гормонів, і при відсутності даної речовини, секреція гормонів істотно знижується, що призводить до великої кількості проблем із усіма системами організму.

Симптоми

 
Як правило, першою страждає нервова система. Гіпотиреоз на початкових стадіях проявляється у вигляді постійної втоми, ниючих болів в м’язах і суглобах і навіть ознобу. Однак найчастіше ці симптоми списуються на важкі дні або на застуду чи інше захворювання, викликане зниженням загального імунітету на тлі нестачі гормонів щитовидної залози. Симптоми застуди можуть не проходити місяцями. Хворі також відзначають головні болі і безсоння, які призводять до панічних атак, на що так само часто списують болі в області серця, задишку, болі в горлі.

Лікування

 
Лікування призначається виходячи з причини захворювання. Якщо це недолік йоду (найчастіше), тоді призначається дієта, що включає йодовану сіль, морепродукти і лікарські препарати з йодом. Якщо це супутні захворювання, тоді призначається їх лікування. Якщо нестача гормонів щитовидної залози викликана тривалим прийомом лікарських препаратів, курс призупиняється, призначаються засоби, що нормалізують роботу щитовидної залози.