Навчання дитини правилам поведінки

Знайомити дитину з етикетом слід з раннього віку. Найкраще починати вчити правила поведінки з п’яти років. У дитячих садках і в школах виділяється час для занять, на яких вивчаються естетика і етика, але такі уроки, як правило, проводяться однобоко, повчально і нудно. Фактично, ці заняття зводяться до заучування правил, які дітьми погано сприймаються і запам’ятовуються, а вже коли дітворі пояснюють, що ці правила треба виконувати на практиці, інтерес дітей до них пропадає зовсім, адже виконувати правила, як відомо, діти не дуже люблять.

 

 

Відносно практичного застосування правил етикету, то тут справи йдуть дуже погано. Здебільшого, і педагоги, і батьки за допомогою криків і примушування навчають дітей правильній поведінці, наприклад: «Швидко вимий руки!», «Сядь рівно!», «Не колупайся в носі!». Дітям не просто треба сказати що, коли і як їм робити, бажано пояснити, чому робити треба саме так.

22221

 

 

Дуже бажано батькам самим, не особливо розраховуючи на вчителів у школах і вихователів у дитсадках, намагатися в ненав’язливій формі навчати своїх малюків правильній поведінці в різноманітних ситуаціях і місцях. Рекомендується прищеплювати правила етикету не прямо, а опосередковано, так, щоб дитині самій хотілося виконувати їх. Найкраще для навчання (і не тільки етикету) використовувати гру — граючи, дитина не тільки отримує задоволення, розвиває моторику (якщо це рухливі ігри) але і набагато легше і швидше навчається новому.

 

 

Батькам можна поекспериментувати і спробувати піти від протилежного при навчанні етикету дітей, тобто просити зробити те, чого робити не варто. Справа в тому, що діти не дуже добре сприймають наказовий тон і вимоги виконувати правила, часто намагаються все робити навпаки, а коли їх попросити, наприклад, поколупатися в носі в гостях або ні з ким з родичів не вітатися, вони, за звичкою, можуть все робити не так. Таким способом можна домогтися від дитини виконання нескладних правил, при цьому дитина буде впевнена, що домоглася свого і не виконує правила, тобто слідувати правилам із задоволенням.

 

 

Дитину можна навчити етикету в процесі гри з її улюбленими іграшками. Діти, хоч і не дуже люблять заучувати і виконувати правила, але в принципі не проти дотримання правил поведінки, вони усвідомлюють, що жити за правилами всім набагато легше і зручніше, до того ж їм набридне роль учня, якого майже постійно чогось вчать і їм захочеться побути іноді учителем.