Мінеральні макроелементи: шукаємо в їжі

Мінеральні речовини відносяться до обов’язкових компонентів, що входять до складу органів і тканин. Ці елементи в залежності від того, в якій кількості вони присутні в організмі, поділяються на макро- і мікроелементи.

proteinОсновні макроелементи і продукти, які їх містять:

Натрій — столова сіль і продукти, в які її додають (ковбаса, сир, хліб, консерви), м’ясо як тварин, так і птахів, свіжа риба, молоко, яєчні жовтки, зелена цибуля, буряк. Натрій є найважливішим позаклітинним іоном.

Калій входить до складу квасолі, морської капусти, чорносливу, абрикос і свіжих, і сушених, гороху, картоплі, м’яса, тріски, хека, скумбрії, вівсянки, помідорів, буряків, зеленої цибулі, черешні, червоної і чорної смородини. Калій є найважливішим внутрішньоклітинним іоном. При його недоліку можуть спостерігатися м’язові посмикування аж до судом і порушення серцевого ритму.
Хлор потрапляє в організм в основному разом з натрієм як кухонна сіль. Добова потреба для дорослих в кухонній солі становить 10 — 15 грам. При її надлишку в раціоні з’являються набряки і підвищується артеріальний тиск.

Кальцій можна знайти в молочних продуктах (сирі, сметані), квасолі, петрушці, зеленій цибулі, яйцях, гречаній і вівсяній крупі, моркві, горосі, оселедці, ставриді, скумбрії, хлібі з муки 2-го сорту.

Фосфор в значній кількості знаходиться в сирах голландських і плавлених сортів, квасолі, яловичій печінці, вівсяній і перловій крупі, рибі, ікрі, м’ясі, сирі, яйцях, горосі, шоколаді. З рослинних продуктів фосфор засвоюється гірше (всмоктується приблизно 40%), ніж з тваринних (70%).

Магній присутній у пшеничних висівках, морській капусті, вівсяних пластівцях, квасолі, чорносливі, пшоні, скумбрії, оселедці, яйцях, гречці і перловці, горохсі, хлібі з муки 2-го сорту, кропі, петрушці, салаті.