Малюк завинив: чи варто карати і як це робити?

І педагоги, і психологи в один голос твердять: фізичні методи покарання не можна використовувати у вихованні, вони лише шкодять психіці дитини. Крик, побої — це методи, за допомогою яких неможливо домогтися слухняності. Насильство з боку батьків лише озлобить дитини, вона буде ображатися на маму і тата, а злість почне зривати на інших, більш слабких.

278036_92394-700x500

Як правильно карати?

Не варто використовувати в вихованні метод підкупу, оскільки це призведе до розвитку так званих «ринкових» відносин між дорослим і дитиною: малюк буде навмисне поводитися погано, щоб дорослі купили йому нову іграшку. Однак, за хорошу поведінку дитину потрібно періодично заохочувати.

До найкорисніших виховних методів відносяться бесіди з дитиною. Але під час такої розмови засуджувати малюка не можна, правильніше показати йому, як чинити правильно, на зрозумілих прикладах. Потрібно також пояснити дитині, що її поведінка засмучує найдорожчих йому людей: маму, тата, бабусю, дідуся і т. д.

Відмінним виховним методом є казкотерапія. Якщо малюк завинив, знайдіть казку, в якій герой зробив такий же проступок, або придумайте таку казку самі. Прочитайте цю повчальну історію разом з дитиною, обов’язково обговоривши її після прочитання.

Якщо ж необхідно покарати малюка за серйозну провину, можна вибрати один з наступних методів:

1. Заборона на улюблену гру або перегляд улюбленого мультфільму. Сучасні діти дуже швидко розуміють ступінь своєї провини, коли у них на весь день, а то і на два дні, відбирають планшет. Головне, відібравши іграшку, пояснити малюкові, чому так сталося, і коли закінчиться термін його покарання.

2. Позбавлення солодощів. Малюки часто дуже засмучуються, коли батьки як покарання не дають йому цукерку або печиво. Таке покарання рідко виявляється недієвим.

3. Скасування довгоочікуваного заходу. Якщо ви планували піти в кіно або в зоопарк, і малюк чекав цієї події, як покарання захід можна перенести на більш пізній термін. Такий урок малюк запам’ятає надовго.

4. Самота в кімнаті без іграшок. В покарання можна залишити дитину в кімнаті, не давши їй ніяких розваг. Але при цьому малюк не повинен відчувати почуття страху. До того ж важливо переконатися, що в приміщенні немає ніяких предметів, якими малюк міг би поранитися. Через кожні чверть години до малюка слід навідуватися, щоб дізнатися, чи зрозумів він свою помилку.

Важливо пам’ятати, що посилювати покарання не можна. Примушувати дитину стояти в кутку на колінах — це вже занадто. Найчастіше малюкові для розуміння, що він завинив, досить того, що мама перестає з ним розмовляти.