Лікування безпліддя у жінок: що потрібно знати?

Безпліддя — це відсутність вагітності протягом 1 року при регулярному статевому житті без використання протизаплідних засобів (якщо подружжю більше 35 років, цей термін скорочується до 6 місяців).

187719384 (1)За статистикою у здорових подружніх пар вагітність настає:

 

 • в перші три місяці спільного життя в 30% випадків;
 • протягом наступних семи місяців в 60% випадків;
 • через одинадцять — дванадцять місяців після початку статевого життя в 10% випадків.

Чим раніше буде проведено ретельне обстеження і розпочато лікування безпліддя, тим коротшим стане шлях майбутніх батьків до народження довгоочікуваного малюка.

Труднощі із зачаттям можуть бути обумовлені проблемами з репродуктивним здоров’ям, як з боку чоловіка, так і з боку жінки. Іноді виявляється поєднаний фактор, коли зниження фертильності виявляється у обох.

Причин багато, різні захворювання можуть супроводжуватися безпліддям. Це інфекції, захворювання що передаються статевим шляхом, у результаті яких виникає непрохідність маткових труб, гормональні порушення, ендометріоз, міоми, пухлини матки, яєчників. І, звичайно, жіночий дітородний вік, який все-таки обмежений природою.

Коли жінка має рівні можливості з чоловіками, у неї є можливість отримати освіту, зробити кар’єру, вона пізно починає думати про те, що пора народжувати, а коли це все-таки відбувається, можливості часто вже обмежені, яйцеклітин в яєчниках мало або їх вже немає.

Не варто забувати і про безпліддя у чоловіків. Приблизно в 40% випадків єдиною причиною або однією з причин безплідного шлюбу є чоловіче безпліддя. Чоловіче безпліддя може бути пов’язано з порушеннями утворення, дозрівання або запліднюючої здатності сперматозоїдів, розладами сексуальної або еякуляторної функцій.

Безпліддя може спостерігатися серед абсолютно здорових і добре сумісних подружніх пар.

При лікуванні безпліддя важливо знати:

 

 • Лікуванням безпліддя займаються репродуктологи, а не гінекологи.
 • Тривалість лікування безпліддя індивідуальна для кожного пацієнта і часто залежить від віку і анамнезу.
 • Імовірність зачаття знижується як при надмірній, так і при занадто низькій вазі.
 • Відмова від шкідливих звичок підвищить шанси на настання вагітності, адже куріння і зловживання кофеїном збільшує ймовірність безпліддя в 1,5 рази, а споживання алкоголю понад 20 г етанолу в день збільшує ризик безпліддя на 60%.
 • Уникайте стресів. Періодичні та хронічні стреси призводять до підвищення рівня гормону стресу (кортизолу) у крові, що знижує ймовірність зачаття.
 • Часто для відновлення фертильності буває достатньо зниження ваги, коригування гормонального фону і зміни способу життя.

В даний час сучасні клініки має всі можливості, щоб протягом 1-2 місяців з’ясувати причину безпліддя у конкретної пари, і це не дивлячись на те, що існує не менше 22 причин жіночого і 16 причин чоловічого безпліддя.

Про методи лікування безпліддя

Лікування безпліддя вимагає часу, а також деякого запасу терпіння і витримки.

Однак, вже сьогодні в арсеналі лікарів є способи, які дають дуже великі шанси на настання вагітності і повне лікування.

У більшості випадків кваліфіковані фахівці-репродуктологи можуть визначити фактори безпліддя і призначать відповідні способи лікування.

Консервативна терапія ефективна, наприклад, в таких випадках як: відсутність у жінки в циклі овуляції або незначному зниженні показників спермограми у чоловіків.

Оперативне втручання може бути показано при варикоцеле, міомі матки, ендометріозі та ряді інших патологій.

Якщо ж в ході діагностики виявлені більш складні форми безпліддя, застосовуються допоміжні репродуктивні технології:

 

 • стимуляція овуляції;
 • внутрішньоматкова інсемінація;
 • штучне запліднення;
 • ІКСІ;
 • донорські програми;
 • сурогатне материнство.