Легенда про піцу

Сьогодні піца вважається однією з найпопулярніших страв у всьому світі. Але мало хто знає, як саме вона виникла та які цікаві історії з нею пов’язані. Лише уявіть, що в епоху Бурбона король Фердінандо I та королева Марія Кароліна, імперія якої входила до Неаполя, виникла одна з перших легенд про піцу.

В одному варіанті історії королева (дочка імператриці Марії Терези з Австрії) описала піцу як таку, яка має надзвичайний смак. Є й версія що тоді король дуже любив піцу, але королева не розділяла його вподобань. Його величність вважалася справжнім ентузіастом, тож піца, ймовірно, була би приправлена салом, помідорами, сіллю, а іноді й вуглеводами на крохмалі, анчоусами або сардинами.

З часом бажання їсти піцу стало настільки великим, що король, щоб задовольнити бажання своєї дружини, або королева (за іншою версією), щоб задовольнити почуття голоду царя, створив (створила) піцерію. Вона була побудована в палаці Каподімонте, щоб вся королівська сім’я могла готувати страву вдома.

Таким чином вдалося привернути до піци ще більше уваги. Після цього приготування страви стало даниною моді, а інші вельможі дотримувалися цього, створюючи спеціальні печі там, де вони жили.

Як піца набула більш широкої популярності?

Сьогодні нікого не можна здивувати таким явищем, як доставка піци у Львові, чи в іншому регіоні. Але як вона виникла, також цікаве питання. У кінці дев’ятнадцятого століття інформація про піцу почала стрімко поширюватися. Саме тоді до Рафаеле Еспозіто, відомого неаполітанського піцайоло, прийшло натхнення. Він вирішив віддати належне королеві Маргариті та королю Умберто I Савої, який правив в Італії, додавши моцарелу до традиційного томата та базиліку. Комбінація червоного, білого та зеленого у продуктах для піци створила кольори італійського прапора. Це був гарний жест, зроблений із патріотичних міркувань. Після такого ця страва стала у королеви улюбленою.

Більшість історій походження піци свідчать про додавання сиру – начебто, саме таким чином винайшли варіант із трьома кольорами. Але є й ті, хто це заперечує, вважаючи, що моцарела використовувалася раніше. Однак немає жодних сумнівів в тому, що саме Еспозіто популяризував комбінацію сирів, тіста та помідорів, які зробили страву більш смачною, ніж раніше. Таким чином піцайоло увійшов до історії та отримав славу, яку він ніколи не міг би собі уявити.

Якою піца є сьогодні?

У сучасній Італії піца існує у багатьох варіаціях залежно від регіональних стилів. Найбільш відомі з них – неаполітанська та римська. За рецептурою що в тій, що в тій, потрібно тонко розкатувати тісто. Проте перша кругла та має високі бортики, вона може йти з різноманітними начинками та зазвичай продається в піцерії. Римська піца більш прямокутна, вона може бути у метр довжиною. Переважно її наповнюють олією та сіллю та продають на вагу. В Італії на хлібозаводах та в бакалійних закладах можна придбати заготовки різного розміру.

Багато інших регіонів Італії, наприклад, Сицилія, також можуть похизуватися оригінальними версіями піци. Однак популярність страви свідчить про те, що стилі не завжди обмежуються географічними межами, в яких вони були створені. Сьогодні піца відома у багатьох країнах світу. Вона має багато різних видів, а її рецептура може змінюватися залежно від побажань і смаків у певних регіонах.