Користь руху для малюка

Однією з відмінних ознак людини (як ми всі знаємо з шкільного курсу біології) є прямоходіння. І маленька людина протягом всього свого першого року життя вчиться ходити прямо. Нехай цей шлях тернистий (нескінченна низка падінь і приземлень на «п’яту точку»), але малюк наполегливо домагається цієї високої мети. Але перш ніж встати прямо, потрібно пройти ряд проміжних етапів – повороти, сидіння, повзання, вставання. І кожен з цих етапів вкрай важливий, так як готує людину до ходіння. Подібні «тренування» розвивають не тільки м’язи, але і координацію рухів. Адже в процесі ходіння беруть участь не тільки м’язи і суглоби, але й органи чуття, і вестибулярний апарат, які виконують команди спеціальних координуючих відділів мозку.

b5dc886deffd7c21c55eb612a76163fbАле що ж уміє місячний малюк? Адже він майже весь час спить! Поки ще в «малюковий» набір рухових здібностей входять нехитрі рухи ніжок і ручок, тулуба, повороти голови, гримаси, рух очей, язика і так далі. Але поступово малюк навчиться піднімати голівку, потім почне свідомо і вільно володіти ручками і так далі.

У перші тижні життя дитина дуже багато спить, але й уві сні вона «працює». Накопичує м’язову масу та м’язову пам’ять, закріплює в мозку образи рухів і дій. А короткі хвилини неспання малюка потрібно використовувати з користю. Наприклад, проводити легку гімнастику (всі ці згинання-розгинання ніжок і ручок, розтирання, погладжування та інші премудрості). Дитині корисні і «пасивні» вправи: зміни положення тіла в ліжечку або в батьків на руках, легкі похитування. Безумовно, малюкові підуть на користь вільні, нічим не обмежені рефлекторні ворушіння ручками і ніжками (тому не варто захоплюватися тугим сповиванням). З двох місяців новонародженого малюка можна записати в басейн для немовлят. І звичайно не варто забувати про масаж. Коли дитина трохи підросте і почне повзати, то можна купити яку-небудь велику іграшку, яка його зацікавить і поставити на віддалі, щоб вона до неї по тихеньку повзла, а потім відсувати трохи далі і далі. Для цих цілей цілком підійде великий плюшевий ведмідь.

Новонароджена дитина не володіє практично ніякими навичками з арсеналу дорослого життя, тому і здається такою безпорадною. Але ця дитина володіє неймовірним потенціалом! І найголовніше завдання новоспечених батьків у цей період – допомогти своїй дорогоцінній дитині адаптуватися у новому для неї світі.