Консерванти та їхній вплив на наше здоров’я

Все частіше на упаковках продуктів у розділі склад, ми читаємо слово консерванти. А що ж це таке і навіщо їх додають у наші продукти?

vredny-li-konservantyКонсерванти – це хімічні речовини, що використовуються в харчовій промисловості, що володіють антимікробними властивостями. Ці речовини затримують або припиняють розмноження і ріст мікроорганізмів, що сприяє більш довгому терміну зберігання продуктів. З допомогою консервантів, виробник забезпечує своїй продукції більш тривалий термін зберігання, при слабкому охолодженні або взагалі без нього.

Кожен консервант окремо володіє своїми антимікробними властивостями, для поліпшення і посилення їх дії, часто використовують поєднання консервантів. Для збільшення терміну придатності певного продукту застосовують відповідний йому консервант або кілька консервантів, так як універсально консерванту, який підходив би до всіх продуктів, немає.

Знайомтеся! Хімічні консерванти, що застосовуються в харчовій промисловості: бензойна кислота, бензойно–кислий натрій, борна кислота та її солі, дифеніл, перекис водню, сірчиста кислота та її препарати – метабісульфіт натрію, сорбінова кислота, уротропін і багато органічних кислот. А також в якості антимікробних засобів використовують антибіотики.

Розглянемо дію деяких консервантів та їхній вплив на організм людини і на продукти, які ми вживаємо.
Бензойна кислота, що застосовується в основному в харчовій промисловості при виготовленні плодово-ягідної продукції. У завищених концентраціях може негативно впливати на організм, допустима доза для людини 5 міліграмів на кілограм продукту . У великій кількості цей консервант міститься в брусниці і журавлині.

Бензойно-кислий натрій або бензонат натрію використовується для консервації маргарину, рибних виробів, повидла, мармеладу, кондитерських виробів. Допустимий його вміст від 700 мг/кг до 2000 мг/кг, залежно від виду продукції.

Борну кислоту також і уротропін застосовують для збереження рибної ікри. Цей консервант має властивість накопичуватися в тканинах і організмі людини і викликати порушення їх нормального функціонування, особливо піддається ризику центральна нервова система.

Метабісульфіт натрію використовується для збільшення терміну придатності картопляних чіпсів, картопляної крупки, доза хімічної речовини не повинна перевищувати 400 мг/кг і 150 мг/кг відповідно.

Сірчиста кислота та її препарати, що володіють широкими протимікробними властивостями, вони пригнічують ріст і розвиток аеробних і дріжджових бактерій, цвілевих грибків. Препарати сірчистої кислоти відносять до речовин середньої токсичності, швидко окислюються і виводяться з організму. Але ці препарати знецінюють продукт, вони руйнують вітаміни тіамін і біотин. Тому використання сірчистої кислоти у рибних і м’ясних консервах, яєчних і молочних продуктах не дозволяється.

Сорбінова кислота, цей консервант має ефективну протимікробну дію. Використовується для консервації фруктів і овочів, в тому числі соків, яєчних, кондитерських, рибних і м’ясних виробів. Сорбінова кислота мало токсична, вона не змінює органолептичні показники продуктів, добова доза споживання цієї кислоти для людини, не повинна перевищувати 25 мг на один кілограм маси тіла. У низьких концентраціях, сорбінова кислота є додатковим джерелом живлення, але найчастіше її використовують у комплексі з іншими антимікробними речовинами, такими як – бензойна кислота, нітрит натрію.

Органічні кислоти, мабуть, самі нешкідливі для здоров’я людини, так як багато з них містяться в харчових продуктах, це яблучна, молочна, мурашина (до речі, муравьиная кислота 85 % купить можна на сайті systopt.com.ua), лимонна та янтарна кислоти. Широко застосовуються кислоти в кондитерському і консервному виробництві, при виробництві безалкогольних напоїв.